WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   E-kommers (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Live support på webben (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=15748)

niknas 2006-08-21 18:40

Försöker lista ut vilka produkter som finns för integrerad support därute.
Hittar ju en del sponsrade länkar på Google, men det flesta är givetvis anpassade efter amerikansk marknad.

Söker i detta något sätt att få med live chat, men mer inriktat på försäljning och därmed oxå co-surfing.

Har tittat på www.liveperson.com som verkar riktigt bra. Dock ej på svenska än så länge.

Har även kikat på Kayako som flera av er använder vad jag kan förstå och vi oxå ser som ett alternativ även om den inte är så skarp på just live delen.

Någon som har implementerat liknande lösningar för en svenska marknad?

Kan på rak arm komma på nån sajt som kört detta med live support i någon större skala. Hoppas at någon kan bevisa motsatsen... :)

milko 2006-08-21 19:06

Jag har provat www.inquiero.com´s produkt, den va riktigt cool, kostade mellan 1K->2K per agent / månad. Fick testa gratis det via det svenska bolaget www.artificial-solutions.com .

Det stora problemet med webb-live-support är att ha personal som sitter och bevakar och är tillgänglig och chatta med webb-besökaren.

theland 2006-08-21 21:00

Kan starkt rekommendera http://www.providesupport.com/ som vi börjat köra.

Den har en suverän win32-klient som fungerar som MSN Messenger .. ungefär ;) Gratis test-konto!

Finns förstås på svenska också ..

Decibel 2006-08-21 23:27

Kan slå ett slag för Providesupport.com jag med, klockren funktion och fungerar faktiskt riktigt bra.

niknas 2006-08-21 23:30

Känns skönt att veta att man inte blir besviken på svaren här! :)
Ska utvärdera båda alternativen så får jag återkomma.

niknas 2006-08-21 23:38

Citat:

Originally posted by milko@Aug 21 2006, 19:06
Jag har provat www.inquiero.com´s produkt, den va riktigt cool, kostade mellan 1K->2K per agent / månad. Fick testa gratis det via det svenska bolaget www.artificial-solutions.com .

Det stora problemet med webb-live-support är att ha personal som sitter och bevakar och är tillgänglig och chatta med webb-besökaren.

Visst kan man se det som ett problem, men i vårt fall så är det en så väsentlig del av erbjudnadet till kund så vi ser till att anpassa oss efter det. Den extra kostnaden hoppas vi vägs upp av merförsäljning och relationsbyggandet.

hedberg 2006-08-22 06:38

Hur uppfattar kunder det ifall man skulle enbart erbjuda support via live-program och/eller mail?

Många gånger vill ju kunder ringa... Och det är ju svårt att göra saker på flera olika sätt samtidigt, och göra det bra.. Iallafall vi män :D

lars 2006-08-23 00:50

Rekommenderar också www.providesupport.com, vi har testat den ett tag och kommer börja använda den som alternativ till tele- och mailsupport inom kort. Tycker den verkar mycket bra, och gillar verkligen deras "Operator Console"-program. Smidigt.

jonny 2006-08-23 01:17

Citat:

Originally posted by hedberg@Aug 22 2006, 06:38
Hur uppfattar kunder det ifall man skulle enbart erbjuda support via live-program och/eller mail?
Många gånger vill ju kunder ringa... Och det är ju svårt att göra saker på flera olika sätt samtidigt, och göra det bra.. Iallafall vi män

B-one är ju ett exempel på ett företag som bara erbjuder mail/webb-support.

tomas70 2006-08-23 03:17

Har själv använt Providesupport.com väldigt länge och jag måste de dem 9+ för sin utmärkta service och den support dem har.
Enligt min mening finns det inte så många som håller den kvalitet som Providesupport gör.

Lycka till.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:42.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson