WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Feedback (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Tourservice.se feedback (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=15548)

Fredrik 2006-08-12 10:07

Då var det snart dags att släppa vår nya site som skall försöka återge en lite mer proffessionell framtoning och även gå ihop med profilen som syns i våra bussar.

Menyer etc funkar inte riktigt ännu då jag väntar på en liten uppdatering, men det kommer ganska snart,..
sidorna som funkar än så länge är
http://www.tourservice.se/nya2/default.asp
http://www.tourservice.se/nya2/vehicle.asp
http://www.tourservice.se/nya2/reference.asp

texter inte riktigt färdiga och definitivt inte korrekturlästa...mer skall till osv.

Ge mig ris och ros...

MVH
Fredrik

Carina Malmgren 2006-08-12 13:05

flashbannern funkar inte i firefox
gillar annars tonerna, tänker på musik
jag saknar dock ett avslut på sidan. footern hamnar ju i mitten men sidan fortsätter liksom utan slut.

texten kanske inte ska vara vitvit utan lite mer gulvit typ blaskbeige... så sticker det inte i ögonen när man läser.
referenslistan kunde vara större text. skryt lite ;)

säg till när du fixat mera så kikar jag in igen

clonix 2006-08-12 13:42

Sidan är lite mörk överlag tycker jag!

både flashen (som förövrigt var snygg annars)
men även hemsidan!

Lite liten font kanske men det beror väl på vilken målgrupp ni vill nå!

Westman 2006-08-12 16:20

Lite mörka sidor och layouten känns trång (gjord för 800*640?) och fonten är liten.

Som gammal Van Hool-fantast så blir jag arg när jag ser att man skriver ihop namnet. ;)

Fredrik 2006-08-12 21:50

har funderat på det med att fonten är liten...gillar när det är liten text, men samtidigt är det svårt att läsa....

visst vill man skryta, men det skall samtidigt inte synas....vísst vi kör en hel del stora band, men även de små skall känna sig välkommna och inte skrämmas bort av massa feta "affischnamn"


Att sidan är smal vet jag inte om jag håller med om, man får tänka på att det inte rör sig om några datorgenier som ser vår sida, oftast någon medelålders produktionschef el. liknande...(no offense ;) )

__
kan passa på o skryta för oss här ;)
dags o köpa en till buss till flottan...det går "för bra" nästan fullbokade fram tills december......
helt sjukt då vi startade "på riktigt" i Maj"

Helix 2006-08-13 00:41

Bra jobbat, men ändå har jag synpunkter, både +/-:

- för mörk överlag, ger inga tydliga tecken att det handlar om bussar , musik och turne
- definitivt för liten text
- enormt stora flaggor
- tycker inte om "nyheter"-rubriker är hägercentrerad, då texten är vänstercentrerad
- ramen runt bilderna (nedre bilder) passar inte alls in

+ påminner lite om er andra sida, vilket är bra.

Westman 2006-08-13 08:59

Citat:

Originally posted by Fredrik@Aug 12 2006, 21:50
Att sidan är smal vet jag inte om jag håller med om, man får tänka på att det inte rör sig om några datorgenier som ser vår sida, oftast någon medelålders produktionschef el. liknande...(no offense ;) )

HA! Jag är medelålders. :D

Fredrik 2006-08-13 11:35

nyheter skall faktiskt bort helt och hållet.
Onödigt med nyheter, inte så mycket att skriva om faktiskt...skall in lite andra roliga prylar där dock.

att det handlar om bussar tror jag man förstår av innehållet på siten.....eller?
Mörk...hmm jo, sant
Texten skall göras större.....till veckan ;)

Kaffe 2006-08-13 13:46

Precis som nämnts tidigare:
  • Otymplig typografi. Myrlinjärer; på tok för liten brödtext.
  • Smått obalanderad. Högerställd rubrik i höger-kolumnen, centrerad sidfot. Man får ingen direkt slutenhet.
  • Flashbanneret fungerar inte i Opera heller.
  • Kontrast. Vit text på svart bakgrund kan upplevas som lite väl hög kontrast. Det har att göra med skärmens emitterande ljus, kontra reflekterande som vi normalt läser. Men kombinationen svart på vitt har den fördelen att människan i regel är van vid den, och upplever den inte lika störande som vitt på svart. Det är alltid att rekommendera att använda en ljusgrå ton om man har en svart bakgrund.
  • Kod. Jag tar stolthet i min HTML-kod, men det verkar som om ni inte gör detsamma. Jag vet att tillgänglighet och kod enligt specifikation oftast är sekundärt i dagens kapitalistiska samhälle, men HTML-koden hade ni gärna fått städa upp lite. Det är ju inte så att HTML är något kodspråk som enbart raketforskare och fysikprofessorer förstår sig på :rolleyes:

Visserligen gillar jag den övergripande grafiska profilen, men kan inte hjälpa att tycka att sidhuvudet ser lite otympligt ut. Den grungiga "stämpeln" med Tourservice passar inte riktigt in med resterande känns mer som ett futuristiskt än grungigt gränssnitt.

Fredrik 2006-08-13 22:52

Så där..då är det grå text och lite större fontstorlek.
Vad gäller koden så är ingen direkt av oss brydd om det ser bra ut eller inte...så länge vi själva har ett system som vi förstår så är det bra så!
Sidan skall ses på i webbläsare, inte i notepad ;)

skall kontrollera varför inte flashen funkar i opera dock...

obalansen i sidan kommer att lösas under veckan då lite fler komponenter skall in!

tack för alla svar hittils!


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:07.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson