WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   De "största" medlemmarna här på WN (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=14705)

Alex2006 2006-06-17 15:06

Vilka är uppskattningsvis de största här på WN (bland nuvarande och tidigare aktiva medlemmar), ur företagsekonomiskt perspektiv? Tex vars verksamhet man tror (eller vet) har störst omsättning.

Går det att få ihop en topp-20-lista? som kanske börjar med:

- Loopia
- Prisjakt

Jonas 2006-06-17 15:44

Det kräver att dom först publicerar sin omsättning och sedan att någon sammanställer det hela.

Sedan tror jag att ingen på WN vill skryta med sin omsättning eller liknande.
På WN är alla lika mycket värda oavsett om man är rik eller fattig.

nomicon 2006-06-17 17:19

Citat:

Originally posted by Jonas@Jun 17 2006, 15:44
Det kräver att dom först publicerar sin omsättning och sedan att någon sammanställer det hela.
Sedan tror jag att ingen på WN vill skryta med sin omsättning eller liknande.
På WN är alla lika mycket värda oavsett om man är rik eller fattig.

Hrm =) Tycker man ser i ganska många inlägg indikationer på att en medlem försöker skryta över sin "storhet".. Är det enda negativa med detta forum anser jag, många översittare med pappas kreditkort.

Alex2006 2006-06-17 17:26

Citat:

Originally posted by Jonas@Jun 17 2006, 15:44
Det kräver att dom först publicerar sin omsättning och sedan att någon sammanställer det hela.....
Nä det krävs inte alls... Läs frågan igen, och hoppa då inte över vartannat ord. Tips: lägg särskilt märke till ord som "uppskattningsvis", "t.ex." och "tror".

Men men, jag får väl förtydliga:
En subjektiv bedömning av vilka WN-medlemmar som det gått extra bra för, kanske framför allt från de som varit med ett tag och har lite överblick över vad som hänt här de senaste åren.
Självklart inte nåt försök till ekonomisk redovisning av varje medlems verksamhet, och inte eller om medlemmarnas "värde" i förhållande till varandra (puh!).

Vi kan väl båda konstatera att Loopia och Prisjakt onekligen är framgångsrika, och troligen platsar som några av de affärsmässigt mest framgångsrika medlemmarna här på WN.
Och det är inget som helst konstigt eller känsligt att skriva om det. Tvärtom, det är bara hedrande för WN, och kan vara stimulerande för andra medlemmar som inte är förmörkade av den s.k. svenska avundsjukan (om den nu existerar).

Alex 2006-06-17 18:06

Jag diggar fortf. Schneaker.

nifer 2006-06-17 21:57

Känns lite konstigt att bli nämnd i sånna här sammanhang, vi har ju inte ens kommit igång ordentligt.
Jag är nog lite latare än de flesta entrepenörer här, jag pallar bara ett projekt i taget ;)

Jag tror att Jim Westgren kommer kommer komma upp på listan nästa år, killen har grym energi!

Cellsynt bör ju också dra in en hel del pengar nu.

//Jonas

kullervo 2006-06-18 01:29

Glöm inte Tradedoubler.

Alex2006 2006-06-18 13:15

Man kanske ska begränsa sig till de som utvecklat sin verksamhet (eller delar av den) under sin WN-medlemstid? Man kan då tänka sig att de haft viss nytta av WN under sitt uppbyggnadsskede.

Ett förslag till:

Hamsterpaj.net

Alex 2006-06-18 13:33

Citat:

Ursprungligen postat av Alex2006
Man kanske ska begränsa sig till de som utvecklat sin verksamhet (eller delar av den) under sin WN-medlemstid? Man kan då tänka sig att de haft viss nytta av WN under sitt uppbyggnadsskede.
Ett förslag till:
Hamsterpaj.net

Citat:

Ursprungligen postat av Zn4rK
Jag diggar fortf. Schneaker.

^^

Spindel 2006-06-18 13:35

Syftet med den här tråden är alltså att slänga rosor till Hamsterpaj.net? Hade vi inte en sådan tråd för ett tag sedan?

Börjar bli lite väl mycket Lunarstorm nu. Finner det faktiskt inte så intressant vilken sida som är störst osv. Här hänger man för att diskutera saker som rör kommersiella hemsidor, vad man kan göra bättre osv.

Ursäkta om jag låter lite sur/tråkig :P


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:19.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson