WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Webbhotell (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Vad är nästa steg för webbhotellen? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=14644)

Westman 2006-06-14 21:35

Allting utvecklas och för många webbhotell kom den stora skjutsen 2003 i och med frisläppandet av SE-domänerna och sedan en liten extra knäpp med åäö i domännamn. Antalet kunder har för de flesta stigit ganska ordentligt de senaste åren så med risk för en avtagande trend är min fråga helt enkelt: vad är nästa steg? Bloggar tror jag inte på som nästa steg då den vågen troligtvis redan har nått sin topp. Är det mer utrymme och mer bandbredd för samma pengar eller blir det så att de traditionella webbkontona kommer att fasas ut mot annan teknik, t.ex. VPS, eller kommer det något helt annat?

Vågar de stora aktörerna svara på sådan frågor? Det har ifrågasatts i en annan tråd nyligen så det här kanske blir upp till bevis.

patrikweb 2006-06-14 21:45

Bra fråga, tror att VPS samt dedikerade servrar kommer ta marknaden en hel del.

Fast man får inte glömma att många användare är rätt dålig på teknik och inte klarar av VPS eller liknande. Även om man erbjuder färdig kontrollpanel lösning på VPS är det ändå oftast ett stort steg att ta.

Men om man då går tillbaka till mer utrymme? Normala sidor tar inte alls mycket utrymme och dom som behöver mycket är dom som ändå gått över till VPS.

Fast är många som köpt Webbhotell konto just för att ha en blogg.

En sak är säkert att servrar blir kraftigare samt billigare vilket gör att man kommer få se billigare "kraftiga tjänster" som exempel VPS mycket billigt.

Decibel 2006-06-14 23:32

Jag tror att nästa steg är samma som inom telefonin.

Inrikta sig på att erbjuda bättre tjänster och konkurrenskraftigare priser till de som redan har webbhotell.

""Byt till Nisses Skrubbserver HB så bjuder vi på en rosa tuschpenna""

Möjligt att många börjar ha webbhotell idag, men se på telefonin, många hade telefon för 10 år sedan också, nu byter man operatör bara för att tjäna lite.
Går inte direkt att jämföra telefoni och webbhotell rakt av, men just dehär med att värva kunder från andra tror jag blir stort framöver, vi har provsmakat lite på det och fungerade relativt bra, lite tidigt ännu dock.

mellow 2006-06-15 00:03

Citat:

Originally posted by Decibel@Jun 14 2006, 23:32
Inrikta sig på att erbjuda bättre tjänster och konkurrenskraftigare priser till de som redan har webbhotell.
Det låter inte alls osannolikt, webbhotellen kommer då sannolikt också erbjuda att gratis flytta över nuvarande site med all den tekniska kunskap som krävs samt att göra detta utan att få någon downtime. Ungefär som när man porterar nummer. :)

Westman 2006-06-15 07:25

Citat:

Ursprungligen postat av mellow
Citat:

Ursprungligen postat av Decibel
Inrikta sig på att erbjuda bättre tjänster och konkurrenskraftigare priser till de som redan har webbhotell.

Det låter inte alls osannolikt, webbhotellen kommer då sannolikt också erbjuda att gratis flytta över nuvarande site med all den tekniska kunskap som krävs samt att göra detta utan att få någon downtime. Ungefär som när man porterar nummer. :)

Jo men gör man det för kreti och pleti? Nej det måste ju ge något också så då blir det till att plocka lite större kunder. Jag har svårt att se hur man på en kund som betalar kanske 400 - 500 per år ska kunna lägga ned tid på flytta dns, mail etc. utan att ta betalt för det. I alla fall om man ska se till att det inte blir någon downtime på sajter som använder databaser.

Själv tror jag mer på VPS, precis som patrikweb. I synnerhet Windowsbaserad VPS där den breda massan lättare känner igen sig och kan hantera de vanligaste problemen.

end 2006-06-15 08:49

VPS känns intressant.

Jag tror dock att på vård av befintliga kunder kommer att stå högt. Nu mera tillhandahåller många webbhotell stabila tjänster till bra priser, det som dock inte är så utvecklat är kontrollen av befintliga kunder. Kunder som får sina servrar beslagtagna av polisen som tar med sig andra kunders (spelar ingen roll vad man tycker det ärendet, det hände), eller hackersgrupper som får dos-attacker av andra scriptkiddies och därmed kan belasta hela webbhotellet. Här finns det mycket att arbeta med tippa jag på.

JonathanS 2006-06-15 11:42

Vi arbetar för fullt med nästa steg för webbhotellen ;)

Nyckelord för webbhotell i framtiden är kundfokus, enkelhet och sömlös integration. Det kommer alltid finnas kunder med specifika tekniska krav/önskemål (VPS osv) men majoriteten av kunderna vill dock först och främst att det ska vara enkelt att komma ut på Internet.

blueplaya 2006-06-17 11:35

VPS är nästa steg från webbhotellets webbpaket =)

Flotec 2006-06-17 13:29

Får man fråga vad VPS är för något?

hundserver 2006-06-17 15:01

Citat:

Originally posted by Flotec@Jun 17 2006, 13:29
Får man fråga vad VPS är för något?
http://en.wikipedia.org/wiki/Vps


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:33.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson