![]() |
Jag vill använda ett teckensnitt påmin sajt som jag är säker på att mina besökare inte har. Hur ska jag gå till väga för att visa teckensnittet för besökaren?
|
försök att göra bilder om det bara är vissa texter som använder den, annars, använd ett annat.
|
läs: http://www.webmasternetwork.se/f4t11456.html
(som av någon anledning är på serveravdelningen här på forumet.) |
Teckensnittet är Myriad och det finns inte på många datorer så hur ska jag gå tillväga. Finns det något sätt att tvinga besökaren att ladda ner teckensnittet?
|
Citat:
Nej det finns inget säkert och välfungerande sätt att visa andra typsnitt än de som räknades upp i den länkade tråden. Alternativet är att använda bilder eller flash, men inget av dessa är lämpade för mer än ett par rubriker. |
Dela upp det i olika bilder och sätt samma alt-text på bilderna som texten består av (zoran skrev något om den hänvisade tråden).
Varför Myriad som typsnitt så unikt är det inte som font? |
|
Från sidan www.mikeindustries.com
Citat:
|
Därmed hade vi en stor brist i webbutvecklingen. Inget bra sätt för att visa teckensnitt. Surt, men man får väl leva med det.
|
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:00. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson