WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Klientsidans teknologier, design och grafik (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   CSS baserad preload, problem med IE (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=13992)

catharsis 2006-05-09 08:56

tjena!

Har en sida som jag vill preloada, då den innehåller en hel del grafik. Istället för att använda en massa javascript/dom/output buffer parsing så har jag helt enkelt satt visability på body till false, och har ett javascript som i onload av body sätter visability till true. Detta fungerar kanon i såväl FireFox som Opera, men inte i IE. Någon som har någon som helst ide om vad det beror på?

HeT 2006-05-09 21:43

Hej!
Det beror på att i IE går inte onload förrän hela sidan är inladdad (och bilder flashar mm). Det går att komma förbi det (till viss del i alla fall) genom att lägga javascript efter den avslutande body-taggen (inte så snyggt) eller genom att lägga in ett externt javascript och sätta
Kod:

<script src="... ".... defer="defer"></script>.
Kolla upp defer lite innan du börjar köra det och hur det påverkar andra läsare. Men jag har använt det och fått det att funka finfint.
/Lycka till
H


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:49.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson