![]() |
Frågan är enkel: blir Google skitförbannad om jag har samma textmassa som en annan site? Eller kan det vara bra för mig om texten är lång, innehållsrik och "mitt ämne"??
|
Frågar du om det är en bra idé att kopiera text från en konkurrent? (Det känns lite så).
Varför inte skriva en egen och unik text istället? |
Google blir inte förbannad, men siteägaren du snott texten ifrån blir det nog ;-)
|
Nej det handlar inte om att sno, utan att om be om lov.
Vissa texter är bra, men de ligger gömda på siter som inte ligger högt i sökotorna, alltså läses de aldrig. |
Jag har läst på många sidor med seo tips att google nedvärderar dig om du kopierar text från andra sidor. Jag har däremot själv aldrig märkt av detta.
Jag kan tänka mig att man lätt får intrycket av att sidor med kopierad text rankar sämre. Men det är inte så lustigt, eftersom det då finns flera sidor som konkurrerar om exakt samma fraser och ord. Se till exempel på alla webbutiker på nätet. De flesta använder produktbeskrivningar som grossisten eller tillverkaren tillhandahåller. Det innebär att om åtta butiker säljer samma grafikkort, så använder säkert sju av dessa samma text. Jag tror alltså inte att google straffar dig. Däremot blir det väldigt svårt att ranka bra om du har exakt samma innehåll som många andra. Det blir även svårare att få bra inlänkar, eftersom en webmaster då lika gärna kan länka till samma text på någon annan sida. För att få många naturliga inlänkar behöver du unikt och bra innehåll på din sida. Men har du hittat en bra text som du fått tillstånd att använda, så kan du nog lägga upp den utan att oroa dig. |
Allt som jag har läst på nätet pekar på att Google inte gillar icke-unikt innehåll (ie dom gillar unikt innehåll).
Dock så tror inte JAG att det spelar så stor roll om det finns en kopia av något verk (tillgängligt på nätet). Deras penalizing handlar väl mest om när samma text/artikel finns i väldigt många kopior. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:34. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson