WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Allmänt (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   För liten bildskärm för hemsida (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=12023)

guran 2006-01-25 23:02

Jag besökte just en hemsida och fick följande lilla meddelande:

Citat:

Webbläsarfönstret är för litet

Ditt webbläsarfönster är för litet. Med för liten fönsterstorlek kan en del viktiga funktioner som knappar, text och information, vara oåtkomliga.

För att du ska kunna arbeta obehindrat med "PAR-Guiden Online" så måste du göra webbläsarfönstret större. Du kan gömma tilläggsverktyg och tilläggsmenyer för att få mer arbetsyta.

Tryck F11 för att maximera din webbläsare.
Eller gå till Visa och välj Fullskärm via webbläsarens menyrad.

Är något oklart? Slå oss en signal på 08-775 36 00, så hjälper vi dig.

Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta. Är jag stenålder eller har de som har gjort sidan som lever i stenåldern? Jag kör skärmupplösning 1024x768. I och för sig skulle jag kunna köra med en större upplösning, men det blir lite opraktiskt när man gör hemsidor och vill ha en bredd på dem som stödjer vad större delen av webbsurfarna har i dagsläget.

Vad de klagar på är egentligen inte bredden utan att sida inte går att se ordentligt i höjdled. Varje gång jag klickar på en länk så kommer meddelandet ovan upp.

koala 2006-01-26 01:57

Man får väl göra vad man kan för att påskynda skärmupplösningens utveckling. Roligt att se att fler börjar inse detta.

En gång gjorde en sida där admin-interfacet var optimerat för en skärmupplösning på minst 1600x1200. Annars kom det fram scrollbars. Dock kunde jag inte gjort det mycket mindre eftersom det var stora scheman som krävde rätt stor yta för att vara överskådliga.

Men för att återgå till seriositeten, att kräva en upplösning av sidans besökare känns så 90.

hubbert 2006-01-26 06:17

Intressant och något enerverande att få upp varningsrutan vid varje manöver. Nästan så man funderar på att ringa till deras support och se om om man kan få hjälp :D

najk 2006-01-26 15:26

Skulle ringa supporten och bestämt hävda att jag har 1800 x 1440 i upplösning och klaga på deras hemsida, även om jag så satt på 640 x 480..


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:30.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson