![]() |
Hej!
Är det någon som kan ge generellt tips på och information kring hur många besökare en normal dedikerad server klarar av. Är det någon som kan relatera till egen erfarenhet så är det guld värt. Det gäller då en sajt som jobbar med PHP/MySQL och en en del dynamiskt material. Tacksam för all typ av info kring drift av webbsajt på dedikerad server. |
Menar du samtidigt? Eller per dag? Ska MySQL köras på samma server? Vilket OS ska installeras på servern? Hur ser server specen ut?
M a o så behövs det lite mer info för att kunna ge "klarare besked" .... cya, /PatrikB |
Citat:
|
Exempel:
~3 GHz, 1 GB ram, mysql på samma server, linux som OS skulle väl vara bra med både samtidigt och per dag på besöksantalet |
Citat:
Den sajten körs på LAMP. |
Det beror också väldigt mycket på hur sajten ser ut. Statiska html-sidor kräver i princip ingenting; om sidan däremot använder databaser och framförallt om den kodats av någon som inte är så duktig på kodning kan det räcka med förhållandevis få besökare för att sänka en server.
|
Som exempel på jonnys inlägg kan jag säga att det finns en person här på WN som har en server med två snabba Xeon-CPU:er. Load låg på över 2 tidigare i veckan när 30 pers surfade samtidigt på hans community =) Nu drar den betydligt mindre resurser efter lite snabbt meck.
|
Citat:
Indexeringar i tabeller? Var det ett egenskrivet community så ni fick in och trimma om alla SQL-förfrågningarna osv? -> Berätta gärna lite, det kan ju vara något uppenbart man själv har förbisett i någon applikation. SQL kan man aldrig lära sig för mycket av :) - Det lät för övrigt som en extremt dålig fördelning med 2 i load och dubbla xeon... KAN man ens åstakomma det, och isådanafall HUR? |
Har inte full koll riktigt på vad han gjorde, men det var många index som saknades iaf. Känns inte meningsfullt att dra detaljer här eftersom det bara var basic-grejer. Drog det exemplet som ett extrem-exempel.
2 i load är väl inte konstigt? Stor chans att det blev mycket diskaccesser då många index saknades. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:47. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson