WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Klientsidans teknologier, design och grafik (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Ajax: getAttribute()? (JavaScript) (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=11451)

Pipen 2005-12-21 23:45

Hej.
Sitter o försöker lära mig Ajax (JavaScript) men har stött på ett jätte konstigt problem. Den fungerar prima i FF men inte i IE.

Ni vet säkert hur en RSS ser ut enclosure taggen har 3 st attribut, jag försöker få fram url och length på följande sätt:

Kod:

var XMLdoc = http.responseXML;
 episodeCount = http.responseXML.getElementsByTagName("item").length;
 for (i = 0; i < episodeCount; i++) {
        document.getElementById("readyState").value= i;
        episode = http.responseXML.getElementsByTagName("item")[i];
        title = episode.getElementsByTagName("title")[0];
        url = episode.getElementsByTagName("enclosure").item(0).getAttribute("url");
        length = episode.getElementsByTagName("enclosure").item(0).getAttribute("length");
        document.getElementById("responseText").value = document.getElementById("responseText").value +"\n" + title.firstChild.nodeValue + url + length;
 }

Som sagt fungerar det här prima i FF, tar jag dock bort raden som börjar med "length" och även tar bort length ur sissta raden så fungerar det i IE också. Och när det är borta och skriver length istället för url på 2 ställen i raden ovanför så fungerar det i IE också. Dvs problemet är inte att length inte finns där, för det gör den. Men det verkar som att han itne kan hämta två st attribut från ett element.

Någon som vet något om det här? Har letat men har svårt att finna hjälp på detta området:(

Tack på förhand

Robert 2005-12-22 10:17

Jag vet att det går att plocka flera attribute, givetvis, och jag läste något om det för ett tag sedan. Det gäller bara att navigera fram sig till nästa attribut på rätt sätt (eller snarare på det sätt som IE vill).

Kanske finns svaret här: http://www.pageresource.com/dhtml/ryan/part4-4.html
(bläddra även bakåt genom att ändra i url:en)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:28.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson