WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Webbhotell (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Missdomain (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1067230)

habbcraw 2016-08-31 11:31

Missdomain
 
Får fortfarande en massa mejl om domäner som går ut inom 2 månader. Får typ några nya mejl varje vecka för samma domöner. Kan man inte stänga av detta? Jag har till och med inaktiverat förnyelse för dem, så förstår inte varför jag får mejl hela tiden.

Frebjo 2016-08-31 12:01

Hejsan Habbcraw,

Du behöver avsluta domänerna om du inte vill ha mail om att dom kommer att löpa ut, detta kan du själv göra via kontrollpanelen eller bara skicka ett mail till vår support så fixar dom det åt dig. :)

PhryxuZ 2016-08-31 16:21

Kan du beskriva exakt hur man gör det i kontrollpanelen själv? Jag hittar inte något sådant alternativ.

Frebjo 2016-08-31 16:46

Citat:

Ursprungligen postat av PhryxuZ (Inlägg 20519619)
Kan du beskriva exakt hur man gör det i kontrollpanelen själv? Jag hittar inte något sådant alternativ.

WHMCS (som vi kör som domänpanel) fungerar så att användare kan slå av auto-renewal, men påminnelserna skickas fortfarande ut enligt ICANN's regler. Detta är så klart inte helt optimalt för alla, framförallt om domänen är bortflyttad. Därför behöver vi som admins ta bort domänen för att påminnelser ska sluta skickas. Så enklast där är att dra en lista till [email protected] så fixar vi det. :)

När det gäller WHMCS som domänpanel är den inte helt optimal varje gång. Därför håller vi på tillsammans med NameISP att ta fram en ny panel för att sköta alla domäner, denna är i beta-test just nu och vi hoppas kunna lansera den inom en snar framtid!


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:21.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson