WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Företagsamhet, juridik och ekonomi (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Betalt moms till Google - enskild firma - dubbel momsbetalning? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1066409)

Wackerberg 2016-02-26 10:53

Betalt moms till Google - enskild firma - dubbel momsbetalning?
 
Jag köpte utrymma på Google Drive tidigare i år och jag har inte angett mitt momsregistreringsnummer. Google har då debiterat moms.

Generellt sett skulle det innebära att jag får lägga på moms själv, om jag förstått det rätt. Men jag tänker att Google borde betala svensk moms på grund av att omsättningen i Sverige (alla kvitton, allt är ju på svenska därtill...). Momsregisteringsnumret för dessa Google-tjänster är dock ett irländskt sådant.

Min fråga är om jag ska ta upp momsen som vanligt, som ingående moms, eller om jag ska lägga på moms själv? (Det senare innebär ju att jag betalar moms två gånger...)

Skatteverket svarar dessvärre inte. Det är många som ringer just nu.... alla köplatser upptagna. Tips på hur man kommer förbi det kan vara ett gångbart alternativ till svar på frågan!

Wackerberg 2016-02-26 11:06

Läste just att tröskelvärdet gäller varor ej tjänster. D.v.s. Google blir inte skyldiga att momsregistrera sig i Sverige. Det svarar dock inte helt på min fråga.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:56.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson