![]() |
1 teckens .se
Fick mail från nameisp nyss att .se ska släppa 1 teckens .se domäner snart.
Nån som har mer info hur det ska gå till? Auktion eller först till kvarn? |
Kommer gå via auktion hos Tradera :)
"IIS kommer också i slutet på maj att initiera en auktion via Tradera, där man kommer auktionera ut redan registrerade .SE-domäner med ett tecken, exempelvis domäner som j.se, q.se, v.se, é.se och siffrorna 0-9." |
Citat:
|
Frågan är hur användbara dessa kan tänkas vara? Har funnits ett tag på andra tlder utan att nån gjort nåt av dom. Då bortsett från subdomäntjänster och url-förkortningar.
|
Nu när domännamnet inte betyder så mycket för att ranka på google så vill man ju ha namn som är lätta att komma ihåg iaf!?
Borde vara ganska lätt att branda en sajt med en enbokstavsdomän. |
Ska bli intressant att se vad som händer här. Har inte hört något om det än och jag är aktiv i en marknadsgrupp för .SE och .NU ändå. Förmodligen ser stiftelsen detta som en mindre grej som följer samma mönster som tidigare - dvs. auktion via Tradera.
|
Citat:
|
Trodde jag hade vunnit på lotto när jag la in en reg på ett enteckensdomän på Oderland och det såg ut som det gick igenom. Men nu ser jag att det står "väntande". :-) Har knappast någon chans att det blir mitt.
|
Citat:
|
Hej,
Riktiga "freakdomäner" som släpps först-till-kvarn. Kanske funkar för någon judisk församling i Sverige etc (åsyftar de hebreiska)? Personligen är jag 0,0% intresserad. Användningsområdet måste ju vara så gott som obefintligt, annat än som någon form av långsökt kuriosa. https://www.iis.se/docs/Appendix_entecken.pdf J.se, V.se och alla siffrorna är dock heta. Det skall bli intressant att se vad de går för. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:04. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson