WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Allmänt (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Scrollplugin för WP (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1064107)

Adestro 2015-02-03 11:58

Scrollplugin för WP
 
Jag har lagt märke till att allt fler WP-baserade sajter verkar använda vad jag förmodar är någon plugin för att manipulera scrollningen. Resultatet är i mitt tycke enbart störande och fruktansvärt irriterande. Vad är det egentligen för plugin och varför installerar man det?

Här är ett exempel:
http://www.inseasia.com

Vebut 2015-02-03 12:32

Har själv aldrig varit mycket för att ändra standardupplevelsen mer än att använda en normaliserare för element på sidan (cross-browser kompatibilitet), men jag kan tänka mig att det är en häftig funktion för folk som gillar ögon-godis. Det är ju ett mjukare alternativ till de flesta webbläsares hårda scroll - men tyder oftast på en lekfull utvecklare och som inte tänker på irritationen som uppstår.

Detta är bara en av flera olika irritationsmoment som implementeras idag enligt mig som t.ex. automatisk omdirigering till mobil-version av en hemsida utan användarens aktiva val, responsiv design som döljer element eller strukturerar om sidan, automatiskt val av språk från det land du surfar ifrån (jag vill ha alla hemsidor på engelska om det valet finns, även svenska tjänster), egengjord inloggning som inte användar openid.

Inget här på webben är perfekt, så det finns ingen självklar logik bakom varför man väljer att göra något - bara missen att det skapar irritationsmoment.

Johnny Viking 2015-02-03 12:32

Kan du förklara vad det är du ser eller stör dig på? Märker inget nämnvärt på den sidan.

Adestro 2015-02-03 12:34

Citat:

Ursprungligen postat av Johnny Viking (Inlägg 20505960)
Kan du förklara vad det är du ser eller stör dig på? Märker inget nämnvärt på den sidan.

Provade i Safari och där fungerar det som vanligt. Men i Chrome känns scrollen laggig, trodde det var något plugin för "mjukare" scrollning men kanske bara är något Chrome-relaterat?

Johnny Viking 2015-02-04 10:06

Citat:

Ursprungligen postat av Adestro (Inlägg 20505961)
Provade i Safari och där fungerar det som vanligt. Men i Chrome känns scrollen laggig, trodde det var något plugin för "mjukare" scrollning men kanske bara är något Chrome-relaterat?

Ibland så flippar Chrome ut för mig där man till slut måste stänga ner alla flikar etc för att tömma minnet (som slukas). Så Chrome sysslar nog med för mycket bakgrundsaktiviteter... ala Googles insamling av data. / foliehatt

Sidan generellt verkar lite buggig även om man tittar på bakgrundskoden där en del uppenbara javascript-fel finns. Kanske att Chrome inte uppskattar det.

oskarh 2015-02-04 15:10

Jag har också noterat detta. Extremt irriterande, speciellt då jag har en Mac med smooth scroll native. Så det blir dubbelt för mig, medans de med Windows kanske får en perfekt scrollupplevelse, som vi på rätt sida redan har.

Adestro 2015-02-04 15:44

Det känns som att den scrollar lite extra varje gång? Försöker hitta vllket js-lib det kan vara.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:18.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson