![]() |
OctoberCMS?
Har någon kikat närmare på relativt nya OctoberCMS (PHP) som är i beta? Baserat på Laravel och verkar väldigt utvecklar-centrerat. Migrationer, testsvit, ORM, form-modelbinding och allt annat från Laravel finns tillgängligt samt ett riktigt grymt plugin-API, twig-templates och ett smidigt AJAX-ramverk.
http://octobercms.com/ |
Tittade på det som hastigast för något halvår sedan när det började surras om på twitter. Just då verkade det inte tillföra tillräckligt mycket tidsbesparande grejer för att frångå att köra utvecklingen direkt i Laravels ramverk.
Nu ser det intressantare ut, också intresserad av vad andra har att säga. |
Kikade också på det för runt ett halvår sedan men som Jimmit sa, kändes inte värt då. Någon som vet om det är/kommer bli kompitabelt med V5?
|
Citat:
|
Den "nya" filstrukturen i Laravel 5 är väl ändå den minsta nyheten eftersom "alla" ändå gjorde så innan. Däremot finns det mycket annat godis som route/event annotations, cachade router, bättre environment detection, scheduling och middleware. En bra sammanfattning:
http://mattstauffer.co/blog/laravel-5.0-form-requests |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:27. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson