WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   E-kommers (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Integrera Visma Compact med egen hemsida (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1063170)

smagdy 2014-10-17 09:58

Integrera Visma Compact med egen hemsida
 
Hej!

Jag har en egen hemsida (PHP) som tar emot online beställningar som sparas i MySQL Databas och då behöver jag att den skapar en order automatiskt i Visma Compact med samma info!

Jag pratade med Visma support och de sa att de säljer deras API för 5000kr men man kan bara integrera via en av de programmeringsspråk VB.NET, Delphi, Visual Basic 6 samt C++ och då vet jag inte hur gör man det?

Jag kan bara HTML PHP/MySQL, javascript...

Alla förslag uppskattas.

Tack på förhand!

jayzee 2014-10-17 13:42

Det verkar vara väldigt sparsamt med information på nätet om det. Jag känner till företag som gjort webshop<>visma integration (ej via deras API) men jag har för mig att det kostade en hel del att få till..
Sedan att 3 av 4 språk deras API är anpassad för är nästintill utdöda sedan början av 2000-talet (VB.NET, Delphi, Visual Basic 6) känns detta väldigt B.

jeja2000 2014-10-17 15:06

Ett sätt kan vara att Reverse Engineera deras databas. Har du tillgång till datorn med Visma Compact?

Annars för bokföring så är ju SIE filer vanliga. Så att om du skapar en SIE fil och använder exvis dropbox API så att du sparar filen i en mapp på dropbox bör det väl på nåt vis gå att automatisera importerna i Visma?

Annars sparar du datan i exvis csv format och hackar infon så den hamnar i databasen för Visma Compact.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:53.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson