WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   porn.com stulen (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1062496)

eng3l 2014-08-07 15:58

porn.com stulen
 
Insatta i branschen kanske har hört talas om historien bakom sex.com som stals 1995 genom förfalskade transferpapper och slutligen, efter en 5 år lång rättsprocess, återlämnades till den rättmätige ägaren. Wikipedia har en bra sammanfattning av processen på en.wikipedia.org/wiki/Sex.com

Nu tycks en liknande historia vara påväg att rullas upp, en UDRP har nämligen lämnats in för domänen porn.com av MXN Limited som köpte domänen för 9,5 miljoner dollar 2007. Domänen transfererades för en vecka sedan från den tidigare registraren Moniker till Ru-Center och den nya ägaren är "Steel Authority of India Ltd".

Ska bli intressant att följa detta ärende närmare.

Captain Thailand 2014-08-07 16:26

Hej,

Oj, intressant! Jag har hört om turerna kring Sex.com men inte detta.

Varför skall ett statligt indiskt stålbolag göra med Porn.com? Om detta stämmer är det ju bisarrt så klockorna stannar.

eng3l 2014-08-07 16:33

Citat:

Ursprungligen postat av Captain Thailand (Inlägg 20496030)
Hej,

Oj, intressant! Jag har hört om turerna kring Sex.com men inte detta.

Varför skall ett statligt indiskt stålbolag göra med Porn.com? Om detta stämmer är det ju bisarrt så klockorna stannar.

Den låg med whoisprotection till alldeles nyligen. Bara den domänen som är registrerad på e-postadressen, deras egna domäner (t.ex. sail.co.in och sailex.com) använder [email protected]. Ett rimligt antagande är nog att den som stal den valde ett känt bolag (omsättning på 8,3 miljarder dollar) för att förvilla.

Vi får vänta och se vad som händer!

Captain Thailand 2014-08-07 17:54

Hej,

Min favorit domain-cast är utan tvekan DomainSherpa. Även dom pratar om stölden av Porn.com i dagens avsnitt.

Ni som är intresserade av detta, eller av domänmarknaden i allmänhet, borde ge programmet en chans. Dessa farbröder har bra koll:

http://www.domainsherpa.com/discussion-20140807/

eng3l 2014-08-08 08:53

Nu är den tillbaka hos Moniker igen och ligger med whoisprotection. Mysko...

chatroulette 2014-08-08 11:16

fan vad innehållet på sex.com var nice! :D


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:37.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson