WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Nyheter (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Påhittade kunder i Betalos reklam (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1062439)

Ingo 2014-07-31 15:09

Påhittade kunder i Betalos reklam
 
På sin sajt berättar Betalo om sina nöjda kunder – men personerna på bilderna har aldrig haft något med bolaget att göra.

Det Bonnierägda bolaget Betalo erbjuder en tjänst där räkningar kan betalas med kort. I sin marknadsföring använder Betalo bland annat intygsannonser, där "kunder" berättar om sina upplevelser av tjänsten.

Läs mer: http://www.dagensmedia.se/nyheter/di...cle3838824.ece

Ingo 2014-07-31 15:11

Det roligaste är i slutet av artikeln:

Tror du inte att det finns en risk att det ser oseriöst ut att hitta på kunder?
– Nej jag förstår inte alls. Det spelar väl ingen roll om det är en hund eller katt på bild? Vi är ett väldigt seriöst företag.

phattrance 2014-07-31 15:37

haha skön snubbe!

htiawe 2014-07-31 16:53

Det är väl samma som i all annan reklam? Reklam för tandkräm har skådespelare som säger sig vara tandläkare, reklam för djurmat har skådisar som säger sig vara veterinärer osv. Eller missar jag något vitalt?

tartareandesire 2014-08-01 12:16

Det är många tusen och åter tusen företag i alla storlekar som gör samma sak så det är kanske inte någon nyhet direkt :)

Captain Thailand 2014-08-02 12:47

Hej,

Förbjud förfarandet eftersom det är vilseledande.

/DDR-4ever

WebboT 2014-08-03 05:35

http://www.refinedguy.com/wp-content...oke-camels.jpg

Adestro 2014-08-03 11:23

En bättre lösning hade kanske varit att skippa bilder helt och bara köra text, som de flesta andra.

BarateaU 2014-08-05 10:02

Ett annat vis:

http://www.if.se/web/se/privat/vidsk...sanningslinjen

Frågar i enkät om de är villiga att ställa upp och får ett temp nummer.
Visserligen bara de nöjda som kommer till tals, men de ska vara riktiga.

lazat 2014-08-07 09:49

Citat:

Ursprungligen postat av BarateaU (Inlägg 20495841)
Ett annat vis:

http://www.if.se/web/se/privat/vidsk...sanningslinjen

Frågar i enkät om de är villiga att ställa upp och får ett temp nummer.
Visserligen bara de nöjda som kommer till tals, men de ska vara riktiga.

Jo jag blev en gång tillfrågad om att vara med efter en olycka med min mobil.. Det konstiga är att de påstod att jag inte hade någon giltig hemförsäkring när skadan rapporterades in. Jag hade papper på allt samt bekräftelse på besällningen från dom. Ändå tog det 2 månader innan de erkände sitt fel och jag fick rätt. Så fort jag ringde in så svarade någon att de skulle kolla på ärendet och återkomma, Ringer jag igen och vill prata med samma person så höll de sig undran. Fick gå hela vägen till konsumentkontakten och högre chefer innan något hände. Efter att ärendet var uträtt så fick jag frågan om sanningslinjen. Jag tackade dock nej. Så de frågar även kunder som är negativa kan jag meddela.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:54.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson