WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   vad menas med "du får fria tyglar"? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1060697)

naak2803 2014-02-03 19:23

vad menas med "du får fria tyglar"?
 
hej,

Kanske fel forum och ställa denna typ av fråga, men testar ändå..

Jag ska designa en design åt en person, och personen säger då "du får fria tyglar"... är det samma sak som "du får fria händer"?

Piraten 2014-02-03 19:41

ja precis, sen när du är klar och hen inte gillar sidan så måste du göra om den helt, grattis till fria tyglar :)

fabian 2014-02-03 19:54

Ja, "Fria tyglar" brukar betyda att kunden inte riktigt har bestämt sig för dom vill ha, men att dom nog kommer på det under projektets gång. För att undvika detta bör du först sätta ihop ett ordentligt Scope dokument, samt göra wireframes så att du och kunden är överens om VAD som skall finnas på sidan. På så sätt kan du undvika flera missförstånd som annars kan komma upp långt senare i projektet.

altruixm 2014-02-03 20:36

Fria tyglar = På slutet när du räknar timmar så har du tjänat under femtilappen. Kravspecifikation FTW.

pelmered 2014-02-04 19:54

Ja, "fria tyglar" är samma sak som "fria händer".
Precis som fabian säger så är det viktigt att du håller nära kontakt med kunden och frågar om feedback ofta för att hela tiden se till att du är på rätt spår. Det är också viktigt att du säger det här till kunden så att denne är beredd på att vara tillgänglig för att snabbt ge feedback på det du gör för att du ska kunna få effektivitet i ditt arbete.

Conny Westh 2014-02-05 00:28

Citat:

Ursprungligen postat av altruixm (Inlägg 20485778)
Fria tyglar = På slutet när du räknar timmar så har du tjänat under femtilappen. Kravspecifikation FTW.

Tvärtom, man gör såna uppdrag på löpande räkning, ALDRIG på fastpris. Då har man i slutandan tjänat storkovan på att kunden velar fram och tillbaka.

tartareandesire 2014-02-05 00:40

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20485864)
Tvärtom, man gör såna uppdrag på löpande räkning, ALDRIG på fastpris. Då har man i slutandan tjänat storkovan på att kunden velar fram och tillbaka.

Nja, de flesta sådana kunder har noll koll och du får sannolikt inte kunden alls om du kontrar med det förslaget, alternativt så får du en väldigt missnöjd kund som avbryter projektet innan det är klart.

altruixm 2014-02-05 10:10

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20485864)
Tvärtom, man gör såna uppdrag på löpande räkning, ALDRIG på fastpris. Då har man i slutandan tjänat storkovan på att kunden velar fram och tillbaka.

Ja visst. Det är det allra bästa. Jag brukar köra en kombo med löpande mot definierade kostnadstak, fritt där emellan beroende på hur många feedbackvändor som ska tas.

Björn 2014-02-05 10:13

Generellt betyder "du får fria tyglar" att personen säger åt dig att ta ansvaret, initiativet och skulden. Gäller i alla arbetssituationer.

Men det kan vändas till något positivt genom avtal och löpande debitering.

daniel.s 2014-02-05 19:24

Det bästa rådet gällande sådana kunder är att helt undvika dom.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:04.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson