![]() |
Amazon ska leverera paket med drönare inom 4-5 år
Amazon håller på att utveckla ett system där små paket kan leverears med drönare inom 30 minuter efter att man gjort sin beställning. Media stunt or for real?
http://www.huffingtonpost.com/2013/1...ushpmg00000008 |
Citat:
Inte alls genomtänkt. |
Jag har fått för mig att man behöver tillstånds från luftfartsmyndigheter på de flesta ställena för att göra detta lagligt. Men vet inte om det snarare är undantagsfall?
|
Citat:
USA gillar ju åka till andra länder och mörda folk med sina. |
Låter för mig som billig reklam. De vill synas i medier och dylikt och därmed går ut med ett meddelande att de kan tänka sig använda sig av drönare inom en period av 4-5 år.
Tror inte att det är så nära att det kommer bli något mer än en hobby. Men vi får väl se =) |
Citat:
|
För någon som är insatt i import & logistik så kan jag säga att Kina är redan ett par år före Amazon och USA med detta. SF Express som utvecklar detta där har även regeringen bakom sig och får alla nödvändiga tillstånd samt resurser.
Amazon snålåker på andras innovationer för att mediahora sig, inget nytt här. länk: http://qz.com/120654/china-could-bec...very-by-drone/ |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:56. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson