WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   E-kommers (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   A/B test och Internetexperten.se (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1059326)

redrum 2013-10-02 13:04

A/B test och Internetexperten.se
 
Internetexperten (www.internetexperten.se) kontaktade oss för ett A/B test. De verkar trevliga och de två referenser jag har fått har gott att säga om Internetexperten.

Är det någon som känner till dem eller har några erfarenheter från dem?

Är det en bättre idé att använda sig av en tjänst som http://visualwebsiteoptimizer.com/ istället för att anlita ett externt företag?

Tack,
Fredrik

dannel77 2013-10-02 13:49

Dom har ringt oss också.

Funderar på hoppa på det här, men är något skeptisk till hur stor ökningen i konvertering blir.

Om man sätter upp flera parallella butiker under 6 veckor och mäter avslut etc. Vad är det som säger att det inte bara är slumpmässiga variationer i köpbeteende hos kunderna som avgör vilken "shop" som säljer mest?

Pekar dom bara ut "fel" eller genomför dom förändringarna också?

redrum 2013-10-02 18:42

Citat:

Ursprungligen postat av dannel77 (Inlägg 20478305)
Pekar dom bara ut "fel" eller genomför dom förändringarna också?

Om jag uppfattat allt korrekt så skapar de 3 eller 4 olika versioner/varianter av sidan.
Detta sker genom ett script som byter ut tex en div mot en annan för att annat utseende eller element på sidan.
Du kan be dem visa exempel på hur olika varianter av en sida sett ut hos deras tidigare kunder, så får du ett litet hum om hur stora eller små skillnader det görs.
När testet är klart efter 6 veckor går de igenom statistiken med dig, och jag antar att det sedan är upp till dig att bygga om sidan.

Efter att bara ögnat lite på http://visualwebsiteoptimizer.com/ så ser det ut som att deras tjänst och script fungerar på samma sätt som det Internetexperten använder sig av. Fast här får du ju göra kodandet själv och själv komma på olika varianter av sidan.

linusoleander 2013-10-03 00:17

Vad hindrar er från att använda A/B-testning på egen hand?

De är inte svårare än att slumpa fram ett alternativ för användare med uniform distribution (de ska vara 50% fördelning mellan A och B). Definiera sedan vad som anses vara ett lyckat försök (te.x att en vara sålts).

Använder själv de i mina projekt. Viktigt är dock att man bara kör ett test i taget, annars finns det risk att de påverkar varandra.

De flesta ramverk (där bland Django och Rails) har ett flertal plugins som löser detta med endast ett få rader kod. WP borde ha något liknande. Bygger ni nått eget så kan de vara värt att inte logga direkt till en SQL-databas utan hålla allt i minnet (te.x redis eller memcached), då en hel del läsningar och skrivningar görs.

dannel77 2013-10-03 13:44

Citat:

Vad hindrar er från att använda A/B-testning på egen hand?
Ingenting. Förutom att jag måste sätta mig in i det där och hur det fungerar, vilket tar tid och ork. Det är väl däför man betalar proffs för att genomföra det istället?

Henrik76 2014-05-09 18:24

Var det någon som testade detta och vad gav det för resultat? Blev själv uppringd idag.

Matsaki 2014-11-27 14:37

Citat:

Ursprungligen postat av Henrik76 (Inlägg 20491883)
Var det någon som testade detta och vad gav det för resultat? Blev själv uppringd idag.

Jag har samma fråga. Det finns inte så mycket att hitta om dem i forumen.

Lancelot 2015-02-05 03:40

Någon som använt sig utav dessa?

coredev 2015-02-05 10:56

Som dannel77 är inne på: tänk på att man behöver ha stora mängder data för att A/B-test skall bli relevanta. Det finns speciella verktyg som kan hjälpa till att räkna ur hur många besökare / köp / etc som krävs. Googla t.ex. på "A/B test sample size".


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:49.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson