![]() |
mail alias *
Hej, finns det nått sätt som gör det möjligt att om någon skriver fel mailadres t.ex. [email protected]. Att det går till [email protected] utan att lägga till en massa alias?
Använder CityNetwork, de själva säger att i deras system är detta ej möjligt. Kan man lösa detta på nått sätt? |
Citat:
Ja det går men anledningen att många webbhotell har plockat bort det är att det blir en massa spam. Det finns många som testar att skicka slumpvis adresser. |
En idé för webbhotellet kan vara att logga alla "rcpt to:" och "mail from:" som tupler i sql under smtp-sessionen. Då får man information om vad som skulle tagits emot om man hade fånga-allt-funktion, och kan även lättare se hur bra greylisting och liknande funkar. Som sysop behöver man inte gräva lika mycket i loggar om en kund frågar om epost som inte verkar ha kommit fram.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:37. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson