WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Sökmotorpositionering (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Hur kommer man förbi? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1058704)

Mr.Bennet 2013-08-05 18:50

Hur kommer man förbi?
 
Hej!

Om man söker på till exempel "Frisör". Hur kommer man förbi de alternativen för staden som Google ger? Eller det går kanske inte på alla sökord?

Conny Westh 2013-08-05 19:14

Kod:

Frisör -stad
Man sätter minustecken framför alla sökord man vill utesluta ur sökresultatet....

Eller har jag missförstått vad du menar?

Mr.Bennet 2013-08-05 19:18

Lite, men tack för tipset!

Det är ett speciellt sökord jag vill ranka på. Enligt gserp ligger jag 1a på det, men ligger under en massa lokala aktörer som Google verkar tagit fram. Hur kommer man förbi dem? Om det nu går.

gregoff 2013-08-05 21:30

Google anser väl att lokala alternativ väger tyngre. Svårt att argumentera emot.

Om jag bor i Växjö och letar efter en elektronikaffär så är det ganska sannolikt att jag är mer intresserad av nisses-hifi-i-vaxjo.se och inte elektronik-made-for-adsense.org.

Nihilnovi 2013-08-06 11:34

Citat:

Ursprungligen postat av Mr.Bennet (Inlägg 20475071)
Lite, men tack för tipset!

Det är ett speciellt sökord jag vill ranka på. Enligt gserp ligger jag 1a på det, men ligger under en massa lokala aktörer som Google verkar tagit fram. Hur kommer man förbi dem? Om det nu går.

Du menar att du ligger etta på "ordet" men inte "ordet stockholm", "ordet göteborg", "ordet malmö" ?

Mr.Bennet 2013-08-06 17:34

Hej,

Menar att jag ligger 1a på "frisörer" enligt gserp, men Googles alternativ per stad ligger ändå före. De är alltså placering "0".

Nihilnovi 2013-08-07 11:36

Citat:

Ursprungligen postat av Mr.Bennet (Inlägg 20475121)
Hej,

Menar att jag ligger 1a på "frisörer" enligt gserp, men Googles alternativ per stad ligger ändå före. De är alltså placering "0".

Menar du Google Places inläggen?

För att ta sig förbi de behöver du ett par fler länkar, beroende på hur hög clickthrough de har. Om du har stabilt med nytt innehåll och nya länker så kommer du putta ner de efter ett tag, det kan ta ett par veckor och i vissa fall månader men det går.

Du kan även titta på deras sida och se vilka sidor de får länkar från.
ahrefs.com eller opensiteexplorer.org är bra verktyg för att kolla upp detta. I de flesta fallen så har dessa företag länkar från bloggar, testa om du kan skriva en kommentar på dessa bloggar och länka till din sida istället, det späder ut deras länkvärde till er båda och google places känner definitivt av detta. Om din sida är den jag tror det är så ser jag att det finns flitigt med länkbygge där redan, det är bara att fortsätta.

Sen får du tänka på att även om du ligger 1:a på order "frisörer" så är t.ex "frisörer luleå" en helt annan sökterm i google ögon.

Om du sen har en massa undersidor på din portal så får du tänka på att enstaka sidor blir svårare att putta upp om du inte har byggt länkar direkt till dessa.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:55.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson