WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Allmänt (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Facebooksidor med en massa gilla (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1057679)

DistansData 2013-04-22 19:22

Facebooksidor med en massa gilla
 
Jag har en fundering, det säljs ju en massa facebooksidor som har många gilla, hur kommer det sig i princip helt tomma och oaktiva facebooksidor kan ha 10 -000-tals gillare ?

Går det att fuska med det där och hur gör dom ? Nej jag ska inte hålla på med den skiten men jag anar ugglor i mossen bara :D

yakuzaemme 2013-04-22 19:25

Ja, det går att köpa falska likes.

DistansData 2013-04-22 19:32

Citat:

Ursprungligen postat av yakuzaemme (Inlägg 20468294)
Ja, det går att köpa falska likes.

Ok det är så dom gör då, läste något om falska likes förut.

Med andra ord är det totalt meningslöst att köpa en facebooksite med måmga likes och tro att reklamen ger någonting om det är anledningen till att köpa en facebooksite med likes för att marknadsföra sig.

yakuzaemme 2013-04-22 19:38

Citat:

Ursprungligen postat av DistansData (Inlägg 20468296)
Ok det är så dom gör då, läste något om falska likes förut.

Med andra ord är det totalt meningslöst att köpa en facebooksite med måmga likes och tro att reklamen ger någonting om det är anledningen till att köpa en facebooksite med likes för att marknadsföra sig.

Nej, det kan man ju inte säga. Vissa köper facebooklikes, andra inte. Finns nog många FB-sidor som ger bra med reklam till verkliga användare.

DistansData 2013-04-22 19:45

Men dom verkar inte säljas här inne i alla fall eftersom det inte finns någon aktivitet på dom utan bara en massa likes.

Lalamums 2013-04-24 02:39

Det behöver inte vara någon aktivitet på dem egentligen, så länge gilla markeringarna kommer ifrån riktiga personer som talar samma språk så är det värdefullt eftersom de som publiceras syns för i princip alla som gillat.

Är personerna verkliga så är det ju bra, är dem falska.. Ja då är det ju meningslöst ;)

Men det är inte så jättesvårt att få många likes, bara att vara med i de senaste och göra grupper så som "vi som hoppas nordkorea inte bombar sverige" eller något i princip vadsomhelst som folk kan relatera till så gillar folk bara för att det är en "kul grej"

Efter man har köpt facebooksidan så kan man ju byta namn till sitt eget..


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:32.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson