![]() |
Huvuddomän? ö/o/ø
Tänkte dra igång ett litet norskt projekt för svenska och norska maskinförare i Norge.
Har reggat domänerna: maskinfører.no, maskinforer.no och maskinförer.no En ska bli själva sajten och dom namnen andra två ska bara vidaresändas till sajten. Vem borde bli huvudsajten eller kvittar det? |
Min första tanke är att bara kontakten med närmaste grannen Sverige blir krångligt eftersom dom flesta av oss saknar bokstaven ø på våra svenska tangentbord. Så för mig skulle jag nog välja maskinforer.no som huvudadress, eftersom den är enklare för användning till ex. e-postadresser och internationell kommunikation. :)
|
Citat:
Rätt med e-postadressen där, den hade jag inte ens tänkt på! :) |
Citat:
|
maskinforer.no utan tvekan, IE7 ny-installerat utan patch klarar inte heller att visa åæø domäner, likaså åäö
Så e-post som andra påpekar. |
Instämmer i kören. Förutom e-postbekymret så finns det åtskilliga internationella formulär som inte tillåter internationella tecken vilket kan ställa till med onödiga besvär.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:11. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson