WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   PoE injector, förslag? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1057147)

jayzee 2013-03-09 19:22

PoE injector, förslag?
 
Har precis införskaffat ett antal Cisco 8-port switchar som skall byta ut Netgear switcharna i mitt nuvarande gigabit-nät (all kablage är CAT6 shielded och switcharna är daisy-chain kopplade). Då Cisco switcharna är PoE kapabla och min brandvägg inte är det måste jag lägga en PoE injector mellan brandväggen och första switchen.

Någon som har förslag på bra PoE injector? Den skall kunna driva 3st switchar som är kopplade efter varandra samt tillåta full hastighet i CAT6 kablarna.

KristianE 2013-03-10 17:06

Citat:

Ursprungligen postat av jayzee (Inlägg 20464434)
Någon som har förslag på bra PoE injector? Den skall kunna driva 3st switchar som är kopplade efter varandra samt tillåta full hastighet i CAT6 kablarna.

Tror inte du hittar en injector som klarar av att driva 3 st switchar. PoE tillåter 15.4 Watt och det räcker inte långt. Därför har man tagit fram High PoE som fixar det dubbla och även bortåt 60 Watt.. Du kan ju kanske testa en sådan?


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:10.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson