WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Tips på nytt projekt? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1055458)

gregoff 2012-10-23 08:25

Tips på nytt projekt?
 
Hej alla!

Jag är ute efter lite tips som har med nättjänster att göra. Webbutveckling är inte bara mitt jobb utan även min hobby, så jag letar efter ett hobbyprojekt att jobba med.

Funderade på att bygga en ehandelsplattform ala Tictail men i och med att jag ska börja på en arbetsplats som innebär just att leverera ehandelslösningar så blir detta inte så populärt (om jag lanserar / säljer).

Så nu frågar jag er... Vad saknar ni på nätet? Nu begär jag inte att ni ska ge mig heta idéer utan mest ge mig tips på vad ev. befintliga tjänster på nätet har att önska.

En idé var att göra en community så som facebook såg ut för 4-5 år sen (dvs innan det började bugga på allvar och blev överkommerciellt och överfullt av femtielvatusen fjortis-appar) men community-spåret känner jag att jag redan provat på och är inte så sugen på mer (om jag skulle lansera när jag är klar så skulle ingen haka på ändå). Funderade även på en Twitter-liknande tjänst, men Twitter fungerar faktiskt bra så där kan jag knappast bidra med något nytt.

Varför gör jag detta? Mest för den tekniska utmaningens skull och för att trimma mig själv. Skulle resultatet bli bra så kanske man rent av lanserar skiten :-)

Alla tips/tankar är välkomna.

tartareandesire 2012-10-23 18:09

Lite tips:
http://www.sixmonthmba.com/2009/02/999ideas.html
http://utvbloggen.se/gratis-affarsideer/
http://www.torefriskopp.se/gratis-affarsideer

gregoff 2012-10-24 09:42

Gillade idéen kring ett svenskt CDN. Dock så skulle en sån lösning innebära mer än webbutveckling (jag kan primärt PHP). Servrarna måste kunna kommunicera och skicka filer till varandra så fort nya laddas upp. Där lämpar sig knappast PHP. Där krävs nog en service som körs i bakgrunden på varje server för att fungera bra. Sån programmering (c, c++ osv) kan jag tyvärr inte.

lunarmys 2012-10-24 13:40

Citat:

Ursprungligen postat av gregoff (Inlägg 20453667)
Där lämpar sig knappast PHP. Där krävs nog en service som körs i bakgrunden på varje server för att fungera bra. Sån programmering (c, c++ osv) kan jag tyvärr inte.

Se det som en chans att lära dig något nytt (och kul). C/C++ krävs nog inte, Python borde funka finfint.

gregoff 2012-10-24 14:01

Citat:

Ursprungligen postat av lunarmys (Inlägg 20453678)
Se det som en chans att lära dig något nytt (och kul). C/C++ krävs nog inte, Python borde funka finfint.

Har kommit på att det mesta kan göras med PHP/MySQL. Uppladdning av filer till huvudservern (om det inte görs med ftp eller liknande), funktion som avgör vilken "slav"-server som nedladdning ska ske ifrån, själva nedladdningen från vald slav-server etc. Allt styrs av en databas som håller koll på vilka filer som finns på vilka servrar

Det är just biten kring hur filerna ska distribueras mellan servrarna efter uppladdning som jag inte riktigt är hundra på logiken. Är väl logiken på plats så ska det inte vara alltför svårt att få fram en fungerande prototyp.

Min inledande hypotetiska tanke är ett cronjob som körs t.ex. varje kvart på huvudservern och kollar vilka filer som laddats upp och som inte distribuerats till slav-servrarna och sedan skickar dem med ftp eller liknande. Hur låter den tankegången? Eller bör man ha nåt som körs konstant istället för ett cronjob?

lunarmys 2012-10-24 14:02

Det låter som om du bör satsa på något annat :)

gregoff 2012-10-24 14:12

Citat:

Ursprungligen postat av lunarmys (Inlägg 20453685)
Det låter som om du bör satsa på något annat :)

Garv!

Tolkar ditt svar som att jag är lite ute och cyklar ;-)

lunarmys 2012-10-24 14:14

Citat:

Ursprungligen postat av gregoff (Inlägg 20453687)
Garv!

Tolkar ditt svar som att jag är lite ute och cyklar ;-)

Du kan tolka det som att CDN-programmering nog inte ligger i din framtid ;)

Bygg något som har med ehandel att göra, men som inte konkurrerar med din framtida arbetsgivare. Ett komplement till ehandel, det borde dom till och med uppskatta.

gregoff 2012-10-24 14:29

Citat:

Ursprungligen postat av lunarmys (Inlägg 20453689)
Du kan tolka det som att CDN-programmering nog inte ligger i din framtid ;)

Bygg något som har med ehandel att göra, men som inte konkurrerar med din framtida arbetsgivare. Ett komplement till ehandel, det borde dom till och med uppskatta.

Exakt vad menar du med "ett komplement till ehandel"?

lunarmys 2012-10-24 14:31

Citat:

Ursprungligen postat av gregoff (Inlägg 20453690)
Exakt vad menar du med "ett komplement till ehandel"?

Pass.

Hitta något som ehandelsbranschen behöver/nyttjar.

PrisJakt nyttjas, likaså affiliatenätverk.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:33.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson