![]() |
Tjänst - Nyhetsbrev
Hej, vill börja skicka ut nyhetsbrev till våra kunder. söker efter efter en kostnadseffektiv tjänst på nätet där man kan göra detta. Har för övrigt inte mycket krav, förutom då att prisbilden inte ska vara grundad på fantasipriser.
har du erfarenhet av någon aktör på webben? Skriv gärna i tråden och dela med dig. Det rör sig om cirka 2000 kunder om någon undrar. |
http://www.getanewsletter.com/ - Svensk tjänst. Funkar fint, jag har använt den en hel del.
http://mailchimp.com/ - Amerikansk, funkar väldigt bra. Något dyrare. Har också provat denna och är nöjd. http://www.apsis.com/ - Svensk tjänst, dyr. Har använt denna med, funkar fint. |
http://mailchimp.com/
Billiga (gratis om det är under 2000 i utskickslistan)och har mycket bra rapporter etc. Rekommenderar mailcimp starkt. |
Använder Mailchimp, efter att ha använt några andra system tidigare. Mailchimp är verkligen bra. Enkelt att använda även när man är ny, är speciellt imponerad av att det är så lätt att få nyhetsbreven snygga utan krångel. Sedan har ju Mailchimp alla tänkbara funktioner om man vill bli mer avancerad i framtiden.
|
Citat:
|
Mailchimp rockar ;) Lite beroende på vad man gör och vad förväntad volym kommer vara. Provat olika men för studioverksamheten så är Mailchimp bra och enkelt att integrera med befintlig webbplats.
|
vi kör mailchimp på domainz.se, men ska byta till något annat, de flesta av våra användare signar ju upp med typ "[email protected]" eller typ "[email protected]" eller typ "[email protected]" etc, och mailchimp accepterar inte icke-personliga adresser. D.vs vi måste lägga till alla dessa för hand.
|
Mailchip - "gratisvarianten" med upp till 2000 adresser & max 12.000 brev per mån - kan man skicka ut ett nytt nyhetsbrev varje vecka med det alternativet?
|
Citat:
|
Någon som har efrarenhet från http://www.mailerlite.se ?
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:49. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson