WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Serversidans teknologier (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   PHP i iPhones och Android (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1050742)

JeZZifelt 2011-11-01 14:33

PHP i iPhones och Android
 
Jag håller på att bygga två olika mobilanpassade hemsidor för iPhones och Androidmobiler. Har än så länge bara behövt använda mig av html och css, men jag skulle nu vilja få in ett mejlformulär i PHP.
Kommer detta att fungera då man via sin mobil försöker skicka formuläret? Vad har egentligen mobiler stöd för, kan man koda på med PHP, javascript, ASP o.s.v. utan problem eller hur fungerar det egentligen?

gregoff 2011-11-01 14:39

Citat:

Ursprungligen postat av JeZZifelt (Inlägg 20422321)
Jag håller på att bygga två olika mobilanpassade hemsidor för iPhones och Androidmobiler. Har än så länge bara behövt använda mig av html och css, men jag skulle nu vilja få in ett mejlformulär i PHP.
Kommer detta att fungera då man via sin mobil försöker skicka formuläret? Vad har egentligen mobiler stöd för, kan man koda på med PHP, javascript, ASP o.s.v. utan problem eller hur fungerar det egentligen?

iOS och Android är rätt duktiga på att tolka webbsidor som om det vore vilka webbläsare som helst. Problemet ligger inte i PHP utan på klientsidan, dvs hur du använder dig av html/css/js osv

Clarence 2011-11-01 14:40

Din webbläsare i mobilen kommer inte, liksom en webbläsare på din desktop, se någon php eller asp. Gällande javascript/css/html kan man säga att stödet är modernare än i desktops bland de nyare mobilerna men enormt mycket sämre i äldre enheter (som är på utgående men fortfarande finns kvar). Skicka formulär (utan javascript-hantering) klarar både väldigt gamla och nya enheter utan problem, oavsett om du väljer POST eller GET.

Bladet 2011-11-01 14:41

Det bör inte vara några problem. Javascript fungerar fint i iphones och androids webbläsare. Kolla också in http://jquerymobile.com/ för att bygga snygga och användarvänliga sidor för mobiler.

Undvik bara flash och silverlight.


edit: Flash fungerar i android 2.2+ men kan vara ganska buggigt och segt.

Adestro 2011-11-01 22:00

Alla webbläsare som överhuvudtaget stöder HTTP-protokollet kan hantera POST.

JeZZifelt 2011-11-02 07:56

Stort tack för era svar! Superbra, då är det bara att köra på! :)

JeZZifelt 2011-11-03 08:49

Någon förresten som vet om man måste göra en app för att man ska kunna spara hemsidan som ikon i mobilen?
Hur gör man i så fall för att skapa en nedladdningsbar app av en hemsida?

qson 2011-11-03 17:16

Du behöver inte göra en app för att få en egen "ikon" på hemskärmen.

Användaren kan klicka på "Bokmärk"->"Lägg till på hemskärmen" så hamnar den där. Vill du välja vilken ikon som ska användas kan du göra det med en meta-tagg:
HTML-kod:

<link rel="apple-touch-icon" href="/custom_icon.png"/>
Vill du ange olika storlekar kan du göra det också:
HTML-kod:

<link rel="apple-touch-icon" href="touch-icon-iphone.png" />

<link rel="apple-touch-icon" sizes="72x72" href="touch-icon-ipad.png" />

<link rel="apple-touch-icon" sizes="114x114" href="touch-icon-iphone4.png" />

Om du vill inaktivera verktygsfält och adressfält kan du lägga in följande meta-tagg:
HTML-kod:

<meta name="apple-mobile-web-app-capable" content="yes">
Finns många andra inställningar man kan göra, t.ex. inaktivera zoomning och ställa storleken på sidan specifikt för iPhone. Kolla här:
http://developer.apple.com/library/s.../MetaTags.html

P3N 2011-11-03 23:55

Citat:

Ursprungligen postat av JeZZifelt (Inlägg 20422582)
Någon förresten som vet om man måste göra en app för att man ska kunna spara hemsidan som ikon i mobilen?
Hur gör man i så fall för att skapa en nedladdningsbar app av en hemsida?

Ett litet tips för att folk som surfar in via iPhone skall veta att de kan lägga till sidan som webb app = http://cubiq.org/add-to-home-screen

Jag har det om man surfar in på uppohoppa[punkt]se med iPhonen om du vill se det live.

JeZZifelt 2011-11-08 08:51

Tack qson och P3N, det var till jättestor hjälp! :)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:06.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson