![]() |
Säljer loopia webbhotell 1år inkl 2 domän namn!
Hejsan! Då jag fått tag på ett annat webbhotell så vill jag göra mig av med mitt loopia webbhotell!
Anledningen är att det andra är billigare och jag visste inte om att man va tvungen att säga upp hotellet själv. Jag kommer på tisdag att betala fakturan på 989kr som det kostar. https://www.loopia.se/webbhotell/specifikationer/ Det är privatpaketet som säljes! Domän namn som ingår = www.träningsdags.se / www.snorhårt.se Budgivningen börjar på 495:- vilket är HALVA priset! Budgivningen pågår tills Onsdag 26:e Oktober. P.S Domän namnen kostar inget att överlåta men kan tas bort om du vill. Person nummer / organisations nummer bytes vid en överlåtelse enligt loopia. |
1. Varför betala faktura och sen sälja det?
2. Man kan inte byta Org. / personnummer på loopia. 3. Man kan inte lägga till domäner som man inte själv äger (idet här fallet du äger, se punkt 2) 4. hur tänkte du? |
Citat:
|
Citat:
2. Man överlåter väl bara hotellet, inte kontot? Osäker (första hotellet jag haft) 3. Domänerna går ju att överlåta till andra. 4. Läs tråden igen så ser du hur jag INTE tänkte. Citat:
|
"Man överlåter väl bara hotellet, inte kontot? Osäker (första hotellet jag haft)", det är just det man inte kan. det är knutet till ditt personnummer.
|
Citat:
|
Man kan överlåta ett Loopia-konto. Man gör det under "Kontoinställningar" > "Överlåtelse av konto/domännamn". Där kan man välja att överlåta enbart ett eller flera domännamn, alternativt hela Loopia-kontot. (Vilket även inkluderar den kvarvarande perioden som webbhotellskonto.)
Se även: https://support.loopia.se/wiki/Hur_&...itt_webbhotell |
Citat:
Ialla fall mailat loopia och frågat dom hur det ligger till. Edit: Man kan byta personnr / organisations nr. |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:04. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson