WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Allmänt (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Åldersgräns för communitys? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1050347)

2cool4school 2011-10-06 13:53

Åldersgräns för communitys?
 
Håller på och utvecklar ett större communtity där frågeställningen åldergräns har kommit upp.

Vad är det för generella regler i Sverige? Finns det något lag eller liknande?

Facebook kräver väll att man är minst 14 år, men finns det något som kan hindra en från att låta 10-12 åringar vara med och dela information?

En aspekt är ju reklam mot barn, men om vi bortser från det i den här diskussionen.

Erik Stenman 2011-10-06 19:14

Mig veterligen så finns det inga åldersgränser.
En bra fråga är också hur du ska kontrollera åldern?

StefanW 2011-10-09 19:23

Sätt åldersgräns efter vilken ålder du vill ha på siten helt enkelt. Jag tror inte heller det finns någon lag för detta.

MusikMixen 2011-10-09 20:04

Som Stefan säger så är det beroende på vad för sida du driver. Själv har jag satt 13 på de flesta sidor jag drivit, men o andra sidan lite äldre på sidor jag haft med mycket bilder, tex "Snyggis" stilen.

Gustav 2011-10-10 00:07

Barn kan inte ingå avtal och kan alltså inte acceptera dina användarvillkor. Men det hindrar egentligen inte dig ifrån att acceptera barn som medlemmar. Du bör bara vara medveten om att du inte har något juridiskt skydd i det falla att barnen väljer att inte följa dina användarvillkor. Har du tex betaltjänster som barnen använder sig av, så kan du bli återbetalningsskyldig i det fall att barnet inte hade målsmans godkännande att köpa tjänsten.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:51.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson