WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Serversidans teknologier (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Wordpress: Flytta från utvecklingssubdomän till produktion (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1050029)

dannelito 2011-09-14 20:52

Wordpress: Flytta från utvecklingssubdomän till produktion
 
Ska flytta över en WP-sajt från en utvecklingssubdomän (t ex beta.domain.se) till produktion (domain.se), alltså utan inledande www.

Har sett att det finns plugins för detta ändamål, men vet inte vad som funkar bäst i praktiken, man vill ju slippa onödigt krångel.

Så frågar här: Hur gör du när du flyttar/kopierar en WP-sajt från utveckling till produktion?

Edit: Ska klarlägga att frågan handlar om interna länkar som kan peka fel och liknande problem efter flytt, inte hur man i grunden flyttar en WP-sajt.

dannelito 2011-09-14 21:42

Velvet Blues Update URLs eller Search and Replace verkar lovande.

Men jag är fortfarande intresserad av att veta hur ni andra gör :)

Kimpo 2011-09-14 22:32

kopiera upp allt till skarpa miljön

Jag brukar backa databasen, sen importerar jag allt i phpmyadmin och ändrar siteurl i options tabellen. Sen sparar jag om permalinks så brukar det fungera rätt bra.

ett annat sätt att få över content är att jag kör en export på all content och importerar allt. har dock haft lite problem med att siten timar ur när xml-filen är stor. Men sen kör jag också shared hosting, kanske inte alltid optimalt då.

Enligt mig känns det första alternativet bäst


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:51.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson