WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Dumt att byta domän av mig? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1049946)

icazeke 2011-09-10 08:12

Dumt att byta domän av mig?
 
Hej!

Jag är relativt grön på detta med hemsidor o vet inte riktigt om jag gjort bort mig eller om jag bara ska ha lite tålamod?

jag hade min hemsida under slaktforskningonline.se och arbetade upp den til PR2 tills jag en dag kom över slaktforskning.com vilket i mina ögon är ett mycket bättre domän och vad jag tror med det växande intresset för släktforskning så kommer den vara ganska het.

Hur som helst lade jag upp samma innehåll på den nya domänen och gjorde en 301 från gamla.

Är det för mig nu bara att börka om med inlänkningarna eller som jag hade till den gamla adressen?

daniellindstrom 2011-09-10 10:18

När du gör en 301-redirect från din andra sida så följer i princip all länkkraft med till din nya sida. Det som är extra viktigt är att se till att alla undersidor också är redirectade och inte bara själva förstasidan.

Har du gjort så så håller jag nog med om att den nya domänen är bättre :).

Dakota 2011-09-10 22:45

Citat:

Ursprungligen postat av daniellindstrom (Inlägg 20417125)
När du gör en 301-redirect från din andra sida så följer i princip all länkkraft med till din nya sida. Det som är extra viktigt är att se till att alla undersidor också är redirectade och inte bara själva förstasidan.

Har du gjort så så håller jag nog med om att den nya domänen är bättre :).

Ja jag tror faktiskt att du gjorde ett utmärkt val. Jag har sett ett exempel på en 301-redirect för inte så länge sedan och där var det i princip tvärtom, från en bättre domän till en sämre där den nya domänen inte alls innehåller huvudnyckelordet, dock ligger sidan fortfarande först på det sökordet. :) Blev lite förvånad när jag såg det men det är väl ett tydligt tecken på att 301-redirects tas mycket seriöst utav sökmotorerna.

icazeke 2011-09-25 15:41

Tack för synpunkter

Shaaw 2011-10-13 04:30

lol SLAKTforskning xD


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:42.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson