![]() |
Angående Wordpress logga
Hej,
Jag läste tidigare här i någon tråd på WN angående vad och hur man får använda sig av Wordpress. Exempelvis så var det enligt en av posterna i den tråden inte godkänt att använda sig av "wordpress" i ett domännamn, liknande wordpressthemes.se. Nu undrar jag hur man får använda sig av Wordpressloggan. Finns det några restriktioner för denna? Försökte hitta detta i deras GPL-licens (http://wordpress.org/about/gpl/), men hittade inget om detta. Någon som har koll? |
Vill minnas att det är ganska så grönt att skylta med deras logga. Namnet däremot är dom som sagt ganska hårda med, men jag tror att det är ganska så begränsat till val av domännamn (http://wordpress.org/about/domains/).
Spana in http://wordpress.org/about/logos/ |
Med tanke på att loggan används i nästan varenda installation som standard så skulle jag vara skeptisk till att den är begränsad i användningen.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:34. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson