WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Företagsamhet, juridik och ekonomi (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Byta domännamn på en site som ska bli internationell? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1047963)

aDonis 2011-05-02 10:01

Byta domännamn på en site som ska bli internationell?
 
Driver idag sidan ni ser i min signatur: gratisserver.nu och har börjat expandera till ganska många länder. Sidan har dessvärre ett svenskt domännamn fast som även betyder samma sak på bl.a danska och tyska. Jag är dock ute efter att expandera till andra länder utöver dessa.

Namnet är väl etablerat i spelvärlden i norden idag, har många kunder från norge samt danmark. Nu är frågan, ska jag satsa på ett nytt domännamn när jag går mer internationellt eller behålla det? Hur hade ni gjort?

Erik Stenman 2011-05-02 10:58

Gratis tror jag engelskspråkiga förstår eftersom det betyder det samma på engelska men kanske inte används lika ofta som på svenska. Det kanske snarare är .nu-domänen som kan ställa till problem.

digi 2011-05-02 13:07

Kan du inte bara regga en till domän och peka den till samma sida, fast byta header eller liknande? :)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:23.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson