WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Serversidans teknologier (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Problem med PHPNews (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1047500)

PWA 2011-04-03 18:32

Problem med PHPNews
 
Försöker att installera phpnews (http://newsphp.sourceforge.net/). Själva installationen verkar gå bra. Problemet är att jag loggas ut så fort jag trycker på någon länk inne i adminpanelen.

För att förtydliga. Jag går till hemsida.se/phpnews/ och möts av en inloggningsruta. Inloggning går bra, men när jag vill t ex redigera nyheter och trycker på "Post a news article" så skickas jag tillbaks till inloggningssidan och tvingas logga in igen.

Har ingen koll på php/databaser och har därför ingen idé vad som är fel. Någon som har tips?

Tobbe! 2011-04-03 18:58

Du kan alltid prova med en äldre version. Det kan inte vara så stor skillnad mellan versionerna?

Magnus_A 2011-04-03 22:54

Rensat cookies och tömt cache?

PWA 2011-04-03 23:15

Citat:

Ursprungligen postat av Tobbe! (Inlägg 20400842)
Du kan alltid prova med en äldre version. Det kan inte vara så stor skillnad mellan versionerna?

Enligt changelogen är det inte så stor skillnad, förutom ett fixat säkerhetshål:

* Possible SQL injection vulnerability (magic_quotes_gpc() must be disabled)

Citat:

Ursprungligen postat av Magnus_A (Inlägg 20400871)
Rensat cookies och tömt cache?

Testade, men hjälpte tyvärr inte. Har även testat olika webbläsare.

Erik Stenman 2011-04-04 00:07

Testa på en annan webhost om du har tillgång till någon.
Du kan även kontrollera om du ser strängen session_start(); någonstans i koden. Se till att den sitter så högt upp som möjligt i koden, t. ex. efter <?php

PWA 2011-04-04 13:19

Citat:

Ursprungligen postat av Erik Stenman (Inlägg 20400878)
Testa på en annan webhost om du har tillgång till någon.
Du kan även kontrollera om du ser strängen session_start(); någonstans i koden. Se till att den sitter så högt upp som möjligt i koden, t. ex. efter <?php

Testa att flytta upp session_start();, men det hjälpte inte. Testade även en annan webhost och där gick installationen fint, men sen kan jag inte ens komma åt hemsida.se/phpnews/index.php. Blir bara en 403 Forbidden. Blir galen!

Edit: nu funkar det på den andra webhosten, one.com. Hade glömt att ändra rättigheterna till "läs". Men, jag vill ha scriptet på sidan som är hostad av loopia.se. När jag installerar scriptet så visas en ruta med information om php-version etc. Det som skiljer sig mellan loopia och one är att loopia har version 5.2.10 av php och one har 5.3.5. Scriptet har som krav version 4.1.0 eller högre, så det borde ju inte vara något problem. Dessutom har loopia inte något stöd för EXIF:

The installer has found that your PHP installation is missing the EXIF functions. PHPNews can be executed without them, but you will not be able to use the image uploading feature.

Vilket inte heller borde vara något problem. Är det nån som har en idé eller ska jag försöka hitta en annat script?

Edit 2: Har testat ett annat script, Utopia News Pro (http://www.utopiasoftware.net/). Samma problem här. Installationen går utmärkt, men när jag ska logga in så åker jag direkt tillbaks till inloggningsrutan.

Edit 3: Det löste sig. Problemet var att domänen var på en windows-plattform. Bytte till UNIX och då gick det.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:47.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson