WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Webbhotell (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Data försvunnen efter driftavbrott hos Oderland (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1047024)

cjhrules 2011-03-09 17:55

Data försvunnen efter driftavbrott hos Oderland
 
Jag flyttade nyligen min största sida till Oderland för att slippa kaoset hos binero. Men det verkar varit en stor miss. Man får acceptera ett driftavbrott då och då men döm av min förvåning när de senaste inläggen i min databas försvunnit efter driftavbrottet. Har dessutom företagskonto just för att hostingen är viktigt, men det verkar inte vara bättre för det.

Detta hände inte ens hos binero. Visst sidan gick ner titt som tätt, men att data försvinner?! Dessutom över 8 timmar gamal data. Nån som varit med om nått liknande.

daniel_ 2011-03-09 17:58

Mejla eller ring supporten så får du säkert en förklaring.

cjhrules 2011-03-09 18:00

Mailen är knuten till Oderland och har inte funkat på hela dan, och de svarar inte i telefon :( Antar att jag inte är den enda. Kan inte minnas att jag varit med om detta tidigare på någon hosting... Netland, Godaddy, Binero etc.. Kanske haft tur bara dock.

JensS 2011-03-09 18:50

De har ingen rapporterad störning på sin sida, är du enda drabbade?
De har ju telefonsupport dygnet runt också, vad säger de?

Sludent 2011-03-09 18:52

Vet inte vart du kollar, men de verkar haft en betydande störning igår med följdproblem idag enligt deras driftsblogg.

JensS 2011-03-09 19:13

Läste uppifrån och ner, sorry.
Dock är dagens enda inlägg:

"2011-03-09 14:40

Det har visat sig att ett problem återstår på Baku sedan i går. Den har därför oplanerat måsta startas om för en diskcheck. Inget fel på home utan några mindre partitioner så det bör inte ta allt för lång tid. Vi håller er uppdaterade här och på twitter!"

cjhrules 2011-03-09 19:19

De svarade tillslut men tjejen på kundtjänst sa att det var stora problem och hon inte kunde ge mig någon mer info. De skulle lägga upp mer om detta senare idag på deras hemsida och twitter. Får acceptera att datan är borta som det ser ut nu och skriva in på nytt.

Sludent 2011-03-09 19:20

Läser man vidare efter blogginläggat vad de skrivit på twitter så ser det inte lika bra ut längre. Hoppas det löser sig smidigt och snabbt så alla blir glada. :)

zTiLer 2011-03-09 21:39

Vi har sedan cirka en timme skapat ett helt eget inlägg för just denna störning. Tidigare förmedlades det mesta via Twitter och kommentarer på Disqus i gårdagens blogginlägg.

Ni kan läsa mer specifikt vad servern baku har råkat ut för här: http://www.oderland.se/driftbloggen/...driftinfo.html

Jag vill också påpeka att all gammal data inkl den i databaser finns kvar. Vi hjälper er att få tillbaka den om ni bara kontaktar oss på supporten. Det är tyvärr svårt för oss att stoppa tillbaka den i databasen då vi tvingades återställa en backup från tidigare natt kl 3.

Danielos 2011-03-09 22:07

Citat:

Ursprungligen postat av zTiLer (Inlägg 20396940)
Ni kan läsa mer specifikt vad servern baku har råkat ut för här: http://www.oderland.se/driftbloggen/...driftinfo.html

Webbkontoservern baku är alltså en virtuell server?


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:39.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson