WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Webbhotell (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   VPS - 128mb minne - räcker det? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1046957)

mojitoo 2011-03-06 17:26

VPS - 128mb minne - räcker det?
 
Hej!

Jag är lite sugen på att testa en VPS till en av mina sidor, men hur mycket räcker egentligen 128mb minne till?

Anledningen till att jag frågar är att jag är lite sugen på att testa oderlands mini:
http://www.oderlandvps.net/vps-info/vps-mini.html

Sidan som jag tänkte testa den på är relativt liten och har ett besökarantal mellan 100-300 om dagen. Sidan laddar även via cronjob in xml filer ett 4 ggr om dagen till en databas. Dessa filer är ca 20mb stora. Jag har tidigare kört sidan hos binero där den fungerat finfint men är som sagt sugen att testa på friheten med vps.

Så hur kommer det här att fungera med 128mb i minne och hur mycket minne brukar man ha på ett vanligt webbhotell ?
Och vilket operativsystem är det bästa att välja?

abergman 2011-03-06 17:34

128MB är lite i underkant, jag skulle rekomendera minst 512MB, av den anledningen att operativsystemet käkar upp några MB, sen kommer din webbserver äta upp några och databas server kommer käka upp ett par.

Tex så allokerar MySQL ungefär 250MB minne direkt vid uppstart, dock bara om du har InnoDB aktiverad, och det är den i de flesta linuxversioner. Avaktiverar du InnoDB så allokerar den mindre.

Hur som helst, jag rekomenderar att du väljer minst 512 MB.

oderland 2011-03-06 17:42

Ta ett testvps konto, 3 dagar fritt så kan du själv testa lite.
Du kan bursta den till 196MB.

Danielos 2011-03-06 20:45

Citat:

Ursprungligen postat av mojitoo (Inlägg 20396442)
Hej!
Så hur kommer det här att fungera med 128mb i minne och hur mycket minne brukar man ha på ett vanligt webbhotell ?
Och vilket operativsystem är det bästa att välja?

Du klarar dig rätt långt på 128Mb om du väljer rätt programvara, välj Debian och sedan installerar du nginx och php-fpm, apache med 128Mb är inte att rekommendera, och sedan behöver du trimma mysql en del så den inte äter för mycket, med att inaktivera innodb som nämndes ovan osv.

SajtXL 2011-03-06 21:35

128mb är nog i minsta laget, jag har en liten vps med DirectAdmin, funkar helt ok med 256mb.
Tyckte att detta var ok för att ha som testserver: https://secure.quickweb.co.nz/system...onfproduct&i=0

KristianE 2011-03-06 22:44

Om du skippar kontrollpaneler och annat fancy och håller systemet minimalt
så kommer man faktiskt ganska långt med 128 MB RAM.

zyko 2011-03-07 09:35

Jag rekommenderar dig att kika på denna guide
http://www.lowendbox.com/blog/yes-yo...mb-link-1-vps/ för att hålla nere minnesanvändandet så långt som möjligt. Den är anpassad för 64 MB ram men ger många tips om hur man kan optimera en liten VPS.

ZynX 2011-03-07 10:32

Eftersom det är en Chrootjail med 128 mb ram så kommer det att vara ganska mycket.

Du borde klara dig att köra en del siter. Men det är inte mycket bättre en ett vanligt webbhotells paket. Men du lär dig lite om o driva egna servrar på vägen.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:54.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson