![]() |
Överlåta .NU domän reggad hos Binero
Hej,
fick nyss ett svar från Binero att man inte kan överlåta .NU domäner registrerade hos dom. Hur går man då enklast & billigast tillväga om man vill sälja och överlåta sin .NU domän som man reggat hos dom? /mvh Johan |
Det var märkligt. Du kan ju alltid flytta till Loopia och överlåta därifrån :)
https://www.loopia.se/blanketter/nu_ompekning/ |
Ja, visst är det märkligt. Blev väldigt förvånad över det svaret.
Ja, lutar åt att överföra till Loppia och sedan utföra överlåtelsen därifrån. |
Ja, det var en bra idé Kjette. Det blir nästan 600 kronor billigare om du går genom Nunames. Loopia har nog inte justerat valutakursen på ett tag :)
Loopia - 2 387,50 kr Nunames - 1 800 kr Citat:
|
Jag kontaktade .NU Domain Ltd. angående detta för att veta lite mer. Priset angavs i EURO, så jag är osäker om det är 1600 kr (nuvarande kurs) eller fast kurs (1800 kr) som gäller för överlåtelse + 1 års förnyelse (av domännamn som inte omfattas av särskilda regler).
Det enda som kändes mindre kul var att man var tvungen att faxa in sitt kortnummer (VISA/MasterCard) till .NU Domain Ltd. i USA. |
Är det ink eller exkl moms?
|
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:25. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson