WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Företagsamhet, juridik och ekonomi (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Aktieägartillskott eller skuldebrev? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1046424)

Hansen88a 2011-02-09 11:52

Aktieägartillskott eller skuldebrev?
 
Hej!

Om man vill sätta in pengar i ett Aktiebolag, kan man välja på att göra ett aktieägartillskott eller ett skuldebrev. Fördelen med skuldebrevet som jag förstår det är att ränta utgår på utlånade beloppet.

Vad bör man välja och vad är det för för-/nackdelar?

(Revisorn föreslår skuldebrev, men känner inte full tillit till henne så frågar här :-)

bjornstrom 2011-02-09 12:51

Det hänger lite på vad målet med insättningen är. Ett villkorat aktieägaretillskott gör att bolagets egna kapital ökar men du får bara återbetalning när bolagets vinst medger. Banker och kreditinstitut gillar bolag med högt eget kapital av naturliga skäl.

Hansen88a 2011-02-09 15:38

Citat:

Ursprungligen postat av bjornstrom (Inlägg 20392113)
Det hänger lite på vad målet med insättningen är. Ett villkorat aktieägaretillskott gör att bolagets egna kapital ökar men du får bara återbetalning när bolagets vinst medger. Banker och kreditinstitut gillar bolag med högt eget kapital av naturliga skäl.

Syftet med insättningen är att spendera kapitalet på marknadsföring, löner och kontorsutrustning. Hela tillskottet kommer att spenderas inom 6 månader. Därför kommer det innan det tillkomma ytterliggare tillskott.

Vilket av de två alternativen bör man välja?

pelmered 2011-02-10 00:26

På hur lång tid hadde du tänkt betala av skulden om du väljer skuldbrev?

Conny Westh 2011-02-10 05:14

Är du ensam ägare till bolaget?

Finns det utsikter om att bolaget kommer att generera vinst och kan återbetala en skuld till dig?

Är det ett betydande belopp?

Ja då är ett skuldebrev att föredra för du får då ta ut pengar som ränta på skuldebrevet och det skattas som ränta dvs kaitalinkomst på dig privat vilket är betydligt lägre beskattning än att ta ut det som lön. Denna ränta kan du dessutom ta ut "på toppen av" andra uttag som lön och aktieutdelning med samma låga kapitalbeskattning (up till en viss räntenivå). Så jag håller med din revisor.

Present 2011-02-10 11:33

Några snabba tillägg...

*Det är skälig ränta som gäller. Statslåneräntan plus ett par procent då den ska vara marknadsmässig...och för de som tänker "Vad bra då lånar jag in pengar, säker avskastning! Nix, måste finnas behov". Behov föreligger i detta fall.
*Om man gör aktieägartillskott får du högre anskaffningskostnad för dina aktier (dvs betalat totalt sett mer för dina aktier) vilket leder till högre underlag för din beräkning av K10. På svenska betyder det att du kan ta ut mer pengar till 20 % kapitalbeskattning. I detta fall väldigt marginell skillnad.
*Glöm inte att skriva ett skuldebrev

Slutsats: Skuldebrev låter smartast här baserat på det jag snabbt läste ovan.

GregerA 2011-02-18 22:12

Skuldebrev är det enklaste och mest flexibla, eftersom du kan ta tillbaka pengarna när likviditeten tillåter, och som sagts tidigare, ta ut en marknadsmässig ränta.

Den enda anledningen till aktieägartillskott jag kan se är om de aktiviteter du planerar kostar så mycket att de urholkar det egna kapitalet, så att du blir tvungen att täcka upp med ett aktieägartillskott. Annars är det ju dumt att låsa de pengarna.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:31.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson