![]() |
Hur fungerar Prisjakt.se?
Hur fungerar egentligen prisjakt.se vad gäller tekniken? Vart får de alla priser ifrån? Hjälper butikerna till med något?
|
|
prisjakt laddar hem prisfiler från butikerna, i antingen CSV eller XML-format, oftast CSV då det tar mycket mindre plats än XML. sedan läses prisfilerna in i en databas och matchas mot tillverkarens artikelnummer.
|
Tackar för svaren!
Är det någon som vet hur mycket en e-butik behöver betala för att bli profilierad med alla extrafunktioner? I runda slängor? |
Citat:
|
Om jag har förstått saken rätt så har Prisjakt även en spindel de skrapar data med för de butiker som inte kan skaffa fram en prisfil.
|
Citat:
minns att pricerunner hade ett lite annorlunda upplägg där dom även tog % på försäljningen.. men det varierar nog som sagt ganska mycket beroende på vilken deal man kör med dem. |
Finns trådar här som går ut på att prisjakt hamnar så bra i sökresultaten att de hamnar före butiken på samma sökord. Därför kan det vara en poäng för den som har unika produkter att vårda sökresultatet genom att inte vara med i Prisjakt.
|
Ladda hem prisjakts årsredovisning och räkna baklänges.
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:34. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson