Min uppfattning är att det är "relativt vanligt" att spekulanter som är väldigt måna om att bli registrant till ett specifikt domännamn vid frisläppning
- alltså så pass måna om att buda större summor - förutom budar hos auktionstjänster, även garderar sig hos de tillgängliga registrarerna som står till buds och på så sätt har flera "lotter" hos olika registrarer - ju mer mån man är - desto fler "lotter". Dessutom känner jag till att flera budgivare använder flera av sina egna bolag för att få fler "lotter" hos vissa registrarer.
Sedan jag landade på .SE Registry tillåts relationen "
1 auktionstjänst - 1 registrar" just för att motverka otillåtet samarbete mellan registrarer, där registrarer genom samarbetet med budtjänsten tillförskansrar sig en fördel gentemot andra registrarers möjligheter att registrera domäner för sina kunder.
Det är dessutom inte första gången som domäner med bud i storleksordning som för denna domän, gått till andra "otippade" registrarer..
Och jag
GLÄDS över att det inte ska behöva till att lägga ett bud på tiotusentals kronor för att ha chans för att få ett domännamn under frisläppning, utan att verkligen fler registrarer lyckas hjälpa sina kunder med registrering.
Ett bra tag innan jag anställdes på .SE, så är det säkert så att flera av er kommer ihåg en tråd här på WN, där jag var hyfsat aktiv
http://www.wn.se/t28899.html och som.. hmm
kanske hade viss inverkan till att ett dåvarande .SE-ombud
GSYS blev uppsagd och några andra ombud blev varnade. Och redan då visste jag att Snapback inte var vad som påstods
http://www.wn.se/showpost.php?p=250270&postcount=41
http://internetsweden.com/wn/foto1.jpg
Herrarna bakom denna och många andra tjänster på internet är både
sympatiska och förbaskat drivna entrepenörer (av de jag träffat) och som jag önskar kunde pyssla med verksamheter som jag slapp lägga energi på.. men nu händer det "ibland"..
http://internetsweden.com/wn/foto2.jpg (tänker inte förklara denna bild - det finns de som förstår den tillsammans med frågan: Maspalomas?)