![]() |
Projektverktyg för webmasters?
Hej!
Jag funderar på att utveckla ett webbaserat projektverktyg för att lättare hålla koll på mina sajters planer och utveckling. Anledning till att jag vill göra något eget istället för att bara använda en färdig lösning är att de projektverktyg har stött på har varit för dyra, för omständiga eller för fokuserade på kundhantering och annat som jag inte behöver. Är jag ensam om att inte ha hittat ett enkelt och billigt projektverktyg? Finns det redan något som är gjort för just enskilda webmasters? |
Har du kollat på http://collabtive.o-dyn.de/ ? Kanske inte det snyggaste men basfunktionerna finns där och man kan ju använda det som ett ramverk om man vill slippa bygga allt från grunden.
|
Citat:
|
Jag kör Redmine som jag tycker är lagom komplext för mindre projekt.
Lätt att använda utan att kännas begränsande. Med min versionskontrollhost, sourcerepo.com, ingår bl.a. Redmine och är integrerat med versionskontrollen så att då jag gör en submit med nyckelord som "fixed #123" så uppdateras status på issue #123 i redmine. För $7/mån ingår 1GB utrymme och obegränsat antal användare och projekt med SVN, Git, Mercurial samt Redmine och/eller Trac. Behöver man inte versionskontroll blir det kanske inte jättebilligt, men det behöver man ju, och det är smidigt att ha det integrerat. |
Basecamp (http://basecamphq.com/) är trevligt för kundprojekt. För privata projekt kör jag Lighthouse (http://lighthouseapp.com/). Även där kan du integrera med diverse versionshanteringssystem och skriva commits likt blixtsystems.
|
Citat:
En del buggar och inte så fllexibelt. Anser att denna är mindre snygg, men så mycket mer flexibel: http://qdpm.net/ |
Citat:
|
Redmine är FOSS, så det är bara att ladda ner och installera på din server:
http://www.redmine.org/ Dock är det inte ett PHP-system, utan de använder RoR. |
Vi använder svenska Projectplace (www.projectplace.se) för hantering av projekt. Det fungerar helt okej, dock kan det vara en aning oflexibelt ibland. Kanske kunde vara något?
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:44. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson