WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Allmänt (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Lite mer avancerat webbformulär (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1045152)

pajas 2010-12-01 18:27

Lite mer avancerat webbformulär
 
Hej! Vet inte om jag är inne på rätt avdelning, mod får flytta till rätt om detta är fel.

Jag är ute efter ett lite mer "avancerat" webbformulär.
Såhär ska de funka:

1. Användare registrerar formulär, där han/hon anger sitt telefonnummer och namn bara
2. Användaren får ett formulär där han/hon kan fylla i vänners namn, personnummer (ej sista 4) och telefonnummer

3. Ingen in-data får vara exakt likadan, t ex alla får inte heta Lisa Larsson och va född 950304 (gäller då hela databasen inte bara gästlistan för t ex Anna andersson)

4. Hela databasen ska sen gå att söka igenom.

Detta är tänkt att användas till en gästlista funktion till ett mindre disco.. så därför undrar jag om det finns något sånt här eller liknande ute gratis? Att koda kan jag inte och ekonomin finns inte för att hyra in.

Vi har webbplats där vi kan installera PHP script!

ion 2010-12-01 18:29

http://www.tectite.com/ (Formmail) har funkat för mig med liknande önskemål. Den är skriven i PHP och stöder databaser.

pajas 2010-12-01 18:36

Citat:

Ursprungligen postat av ion (Inlägg 20380752)
http://www.tectite.com/ (Formmail) har funkat för mig med liknande önskemål. Den är skriven i PHP och stöder databaser.

Tack, ska kolla på de!
Fortsätt gärna tipsa :)

pajas 2010-12-01 18:50

Citat:

Ursprungligen postat av ion (Inlägg 20380752)
http://www.tectite.com/ (Formmail) har funkat för mig med liknande önskemål. Den är skriven i PHP och stöder databaser.

Vet inte om jag missuppfattade de som lästes på hemsidan. Men om jag fattade de rätt så är de bara ett formulär som skickar till mail? Skulle behöva spara i databas eftersom all in-data ska jämföras med föregående data och sen kunna söka igenom allt efter just t ex: Malin nilsson född 950809

StefanW 2010-12-01 18:53

Om du inte vill anlita någon så får du ta och lära dig PHP och MySQL, förslagsvis, då jag tvivlar starkt på att det finns något färdigt formulär med en färdig databasfunktion , i alla fall för ett sånt här specifikt ändamål.

pajas 2010-12-01 18:54

Citat:

Ursprungligen postat av _blackened_ (Inlägg 20380764)
Om du inte vill anlita någon så får du ta och lära dig PHP och MySQL, förslagsvis.

Det får bli något liknande den svängen ja. Tänkte bara fråga snällt om de finns en lösning redan som jag inte vet om :)

ion 2010-12-01 19:03

Trodde de hade lagt in stödet för mysql.

Den kan skriva till CSV som sen kan antingen importeras till valfri databas eller hanteras i Excel men det kanske är för mycket bök.

pajas 2010-12-01 19:11

Citat:

Ursprungligen postat av ion (Inlägg 20380766)
Trodde de hade lagt in stödet för mysql.

Den kan skriva till CSV som sen kan antingen importeras till valfri databas eller hanteras i Excel men det kanske är för mycket bök.

Bök står vi gärna ut med bara de inte kostar för mycket. Som sagt litet disco å därmed liten budget :)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:55.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson