WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Klientsidans teknologier, design och grafik (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Varför visas inte bilderna? (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1045132)

trådlöst 2010-11-30 20:16

Varför visas inte bilderna?
 
Hejsan alla wn:are.
Sitter på en hemsida åt en artist som någon annan kodat osv, men nu är den kille inte tillgänlig och jag har fått åtgärda problemet.

Sidan vi snackar om är : http://sherzadnanakali.com/

När jag öppnar sidan i dreamweaver kommer det upp ett felmeddelande som lyder:

" This page contains some SWF object that may not work properly in the most recent versions of Internet Explorer.
Dreamweaver cannot convert them to the new SWF markups. Please delete each of them and insert again. ".

I dreamweaver ser jag att allting funkar, vad är problemet? Jag har försökt googla på SWF Markups men hittar inget vettigt.

dAEk 2010-11-30 22:49

Det verkar saknas filer på servern. Kör du *nix måste du tänka på att filnamnen är cAse SEnsiTive. Det bör man tänka på oavsett vilket OS man kör eftersom det gynnar webbläsarnas cache.

trådlöst 2010-12-01 14:54

Ok, jag fixade det till slut.
Tack iaf, mod kan ta bort tråd/låsa.

martine 2010-12-02 09:48

Citat:

Ursprungligen postat av trådlöst (Inlägg 20380706)
Ok, jag fixade det till slut.
Tack iaf, mod kan ta bort tråd/låsa.

Jaha, det var ju en meningsful kommentar. Om du nu frågar något och sedan löser det själv så kan du ju i alla fall tala om vad som löste det. Trådarna kommer inte försvinna ens om man kallar sig Trådlös.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:27.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson