![]() |
Danskar o doman namn
Hur fan langt efter i tiden ar dom? Eller har d inte instett vardet av en bra doman. Enligt ryktena sa gar d inte ens o kranga premium .dk domaner till super under pris i vart grannland.
Nan som bott darnere som kan forklara laget?? Mvh |
Jag kan säga så här. Många domäner är lediga under .dk som definitivt skulle vara upptagna under .se. Det borde innebära att även priserna är lägre där.
|
Ungefär som situationen ser ut här i Finland...
Men man kan ju se det ur ett längre perspektiv förstås. Sannolikt kommer det att gå som med bostäder att de ökar i värde när potentialen upptäcks. /Sebbe |
Det är lite skillnad på .fi och .dk. Bl.a att .fi kräver att man har finsk adress medan .dk är öppen för alla. Det borde göra att fler bra domännamn under .dk är upptagna. Så kanske är fallet, men det är ändå långt ifrån läget i Sverige som också har en helt öppen ccTLD. I Finland är det i stort sett bara finnarna själva som styr domänmarknaden, med ringa påverkan från internationella aktörer.
Jag har precis samma syn på Danmark och .dk som TS. Min uppfattning är att danskar generellt är ett mycket IT-inkompetent folk. De ligger säkert 5-10 år efter Sverige inom det området. Tror dock skillnaderna var större på 90-talet. När vi i Sverige hade våra subventionerade hem-PC så hade varannan dansk inte ens sett en dator... typ! Man får ta tillfället i akt och sno åt sig så många bra .dk-domäner som möjligt och lägga dem på lager i 5 år så kanske man gör sig en hacka när dansken vaknar till liv. |
Är inte så insatt, men min uppfattning är att danmark inte ligger efter sverige i generell it-utveckling. T.ex. kommer ju flera av affiliatenätverken i norden från danmark.
Dock har jag sett undersökningar på att .se domänen bedöms väldigt högt även internationellt. Kanske för att det är lätt att uttala och låter som det engelska ordet see |
Tack för tipset. Har precis reggat 2 drömdomäner :) Jag ska tänka på dig när jag säljer dessa för sexsiffriga belopp om fem-tio år ;)
|
tycker inte alls danskarna är efter numera. Var IT-chef för ett danskt företag för ett par år sedan och dom hade över 100 domännamn, deras ledning var mycket alert att regga nya namn.
Däremot är det ju inte så lätt att alltid göra affärer med danskarna, så att försöka få dom köpa ett domännamn dyrt av en svensk är nog inte så lyckat. Danskarna är bra på affärer och köper inte ett domännamn av någon "svenne" för en miljon bara för sakens skull. |
Med erfarenhet av it-lösningar i två jämförbara bolag där det ena var svenskt och det andra var danskt låg det svenska lite i framkant och det danska kändes tio år efter. Det finns säker undantag dock.
|
alla verkar dock kolla på individuella fall och jämför..
Internet är stort.. det innefattar många personer som skapar en marknad. i danmark har denna marknad inte samma inflation som den fått i sverige. Tex är vi ganska många fler lekmän som blivit stora.. och många lekmän som lallar runt :P. Danmark har inte riktigt denna spridning som vi har, dessutom så HAR vi ett försprång jämfört med i stora del hela världen pga attityd och planering även från riks och lokalpolitisk nivå. många fler faktorer som spelar in men kontentan är att tex domäner osv är mer spritt i sverige än danmark. Jag är absolut inte den enda här som börjat med 400kr på fickan :P. |
Sa ngn vad har hant pa den danska doman marknaden?? Ngn som sitter inne pa lite info?
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:35. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson