![]() |
Betallösningar på internet
Efter lite små projekt hit och dit så har jag börjat gå i e-handel tankar. Börjar bli sugen på att starta webbutik och se hur det fungerar och just nu gör jag "research" på vad som är det vanligaste sättet kunderna betalar på.
Behöver få veta vad jag ska börja satsa på när det gäller betallösning i min webbutik då jag inte har en överdriver stor budget för detta projekt. Så min stora fråga till Er som driver webbutiker är hur era kunder väljer att betala? Vad är vanligast? |
Om du accepterar kreditkort så täcker du in majoriteten. Skaffa konto på paypal eller moneybookers så är den biten avklarade. Väldigt enkelt att komma igång.
Edit: glömde svara på din fråga 90% förskott och 10% kort. Men det beror mycket på hur man marknadsför de olika alternativen. |
49% faktura, 45% kort, 6% delbetalning och förskott.
|
Payson har bra stöd för kreditkort/direktbetalning
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:27. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson