WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Off Topic (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Grattis Sverige på Nationaldagen (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1042411)

Conny Westh 2010-06-07 08:23

Grattis Sverige på Nationaldagen
 
(tyvärr en dag sent men va f-n, bättre sent än aldrig)

Se gammal tråd: http://www.wn.se/showthread.php?t=29...=nationaldagen

Jag var ute på stan i världsmetropolen Vallentuna och kikade vad som var på G, det fanns ett par vimplar som järnhandlarn hängt upp men annars var det helt tomt.

Kommunen har ju haft det tvivelaktiga nöjet att gräva upp hela stadparken (en riktigt vacker park på somrarna med lekplats för barnen och tillhåll för ungdomar mitt i centrum bland lunchande och handlande medborgare) här för att bygga ett nytt bibliotek, där har man firat nationaldagen annars om åren, senast förra året med spelemän och annat uppträdande av prominenta företrädare för hembygdsföreningar och komunala pampar. I år var det bara .... tomt.... inte ett spår av något firande, shame on you Vallentuna kommun och dess företrädare.

Att kommunen river upp den riktigt justa stadparken för en betongbyggnad är den största skandal jag sett på länge här i Vallentuna. Hoppas verkligen att den nya parken mellan Centrum och kyrkan blir snäppet bättre, när den står klar om några år, annars har de verkligen gjort bort sig.

Själv så "firade" jag med en Pizza på "Lilla Vallentina" och så "köpte jag ut" några extra Coca Cola (jag är inte nykterist om någon skulle få för sig att tro det, men det kändes inte motiverande med starkare drycker) så jag kunde skåla hemmavid.

Den tristaste nationaldag jag haft på många år...

Hoppas Victoria och Daniel lyfter stämningen den 19 Juni så nationen får lite mer ära och berömmelse i sommargrönskan.

KristianE 2010-06-07 08:35

Själv grillade vi och lirade lite poker. Det var trevligt.

Vår flagghållare blåste sönder nyligen och har inte införskaffat oss
en ny ännu. Så tyvärr fick flaggan stå kvar inomhus.

StefanBergfeldt 2010-06-07 08:46

Jag var och tittade på firandet i Hedemora Gammelgård. Uppträdanden av Manskören Kamraterna, en orkester jag har glömt namnet på, och lite annan musik. Hedemora Cheerleaders visade upp sig och nya svenskar välkomnades.

En trevlig tillställning, även om jag avvek innan det var slut (IFK Hedemora spelade mot Aspeboda på Vasaliden) http://sportnyheter.crswebb.se/fotbo...speboda-2-20-1

Jan Eriksson 2010-06-07 09:04

Givetvis hissade vi flaggan men sen blev det väldigt mycket fixande i trädgården under dagen. På kvällen grillade vi samtidigt som Tor kom med sin hammare. Blev väldigt många blixtrar och mullrande. En skön dag.

emilv 2010-06-07 09:10

Jag sparar som de flesta andra firandet till vår riktiga nationaldag, i år den 25/6.

fooztr 2010-06-07 09:22

Själv låg man bakfull och mådde väldigt dåligt, ingen vidare dag dvs..

ooskar 2010-06-07 10:08

Läste nån insändare i lokaltidningen att här i gävle hade politikerna beslutat att det inte skulle vara några svenska sånger, det är ju rasistiskt. Istället skulle det spelar arabiska folkvisor och liknande. Meningen med det är vad? Sveriges nationaldag är till för att fira vårat land! Den enda dagen man får vara stolt över sitt land är nu förstörd, och numer rasistisk enligt politikeridioterna... :confused:

var tydligen sandviken det handlade om, men sak samma... lika korkat det.

http://gd.se/insandare/1.2074417-en-...e-som-blir-fel

Ciffan 2010-06-07 11:14

Fast om man läser lite mer så är det två av flera programpunkter
Tidigare år har man haft
"rhythm and blues med Sandbay City Bluesband, jazz med Sandviken Big Band, rockabilly med High Speed Generation. Det har även varit internationella dansinslag så som tango, burmesisk dans och hip-hop.
http://gd.se/insandare/1.2077377-med...and-vi-lever-i
Låter som det var en del svenskt också :)

Jan Eriksson 2010-06-07 11:18

Citat:

Ursprungligen postat av ConnyWesth (Inlägg 20358374)
...

Jag var ute på stan i världsmetropolen Vallentuna och kikade vad som var på G, det fanns ett par vimplar som järnhandlarn hängt upp men annars var det helt tomt.

...

Tror att alla var vid Vallentuna IP... ;)

Conny Westh 2010-06-07 11:35

Citat:

Ursprungligen postat av Jan Eriksson (Inlägg 20358401)
Tror att alla var vid Vallentuna IP... ;)

Hade jag ingen aaaaaning om....

Hade varit kul att veta så jag kunde parvlat mig dit... Ingen i centrum, som jag pratade med, kände till det heller... Inga skyltar, eller annan info jag sett, dåligt informerat, såg inget i Lokaltidningen "Mitti Vallentuna Steget" heller... bättre informerat kunde det varit.......


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:11.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson