WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Domännamn (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=16)
-   -   .com domäner för 1$ (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1041434)

tap1on 2010-04-09 23:08

.com domäner för 1$
 
Tja!
Tänkte bara tipsa om att netfirms.com säljer .com domäner för 1$ om man använder sig av koden "DOLLARDOMAIN". Så passa på och shoppa loss.

BjörnJ 2010-04-10 05:52

Tack för tipset! Gäller det bara just .com, eller även några andra TLD? Kan man registrera flera samtidigt, som ett köp?

Är det någon som har några erfarenheter av Netfirms? Är de pålitliga?

Sweely 2010-04-10 12:15

Björn! Jag vet inte ifall det bara gäller .com-domäner, men det fungerar i varje fall! Registrerade 3 .com-domäner på en och samma gång, använde kupongen och fick en total summa på $3 för TRE DOMÄNER. GALET BILLIGT!

youheardit 2010-04-10 12:33

Tack som f*n för tipset, rena guldgruvan ju :D

Sweely 2010-04-10 12:54

Sjukaste jag vart med om på länge! Funderar på att köpa 10 domäner till, bara för att.

Det kostar dock bara $1 för ett år, sen betalar du $7 per domän (vanligt pris).

youheardit 2010-04-10 13:09

du tror inte man kan föra över dem till binerokonto?

Sweely 2010-04-10 17:44

Om man kan föra över domänerna till ett binerokonto vet jag inte, det får du fråga någon 'expert' eller helt enkelt försöka göra... :)

Det jag undrar är hur länge detta erbjudandet 'existerar' - jag menar, när kan man inte längre beställa domäner för $1?

mindphaser 2010-04-10 22:11

Borde inte vara något problem att överföra, under fliken transfer återfinns ju en AUTH-kod som man borde kunna använda.

youheardit 2010-04-10 22:31

Citat:

Ursprungligen postat av mindphaser (Inlägg 20350637)
Borde inte vara något problem att överföra, under fliken transfer återfinns ju en AUTH-kod som man borde kunna använda.

Jo, sant.. men så fungerar det ju inte med .se domäner.. måste ju ha pappersarbete osv.. Så är .com bara en auth-kod för att föra över domäner?

Omega Man 2010-04-10 22:54

För att föra över en .com så måste man se till att domänen är olåst samt ha auth-kod. Har mailat netfirms och frågat ifall de tar en avgift för transfer.

1$ erbjudandet kommer ifrån http://www.facebook.com/netfirmsfans?v=app_7146470109
"Limit one per credit card. Promotional price applies to the first year only. Domain will renew at regular price the following year. Promo expires May 31, 2010"

Konstigt att det bara är ett .com per kreditkort, lite ologiskt att det inte bara är ett per person ifall de ska ha en begränsning. Ni som köpt flera på samma kort kanske får en otrevlig överraskning. Verkar inte vara så attraktivt ifall man bara får registrera ett .com till det priset, känns mest omständigt att ha bara ett domän på ett avsides registrar konto och när man flyttar det till sin ordinarie registrar får betala en förnyelseavgift + netfirms eventuella avgifter.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:18.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson