![]() |
Bra & enkelt bokföringsprogram för internetverksamhet
Behöver tips på ett bra och lätthanterligt bokföringsprogram för min internetverksamhet (enskild firma) det måste kunna hantera in och utbetalningar både från sverige och EU-länder!
|
Vi kör fortnox och det funkar kanonbra! Bra upplägg och alltid tillgängligt (kanonbra support med).
|
speedledger.se fungerar rätt bra för mig.
Väldigt enkelt och smidigt. Speedledger gör det möjligt för mig att bokföra lätt och snabbt utan att använda musen (datormusen...). Jag är tom en nybörjare och har lärt mig det rätt bra. Fortnox har jag testat och det går lite för långsamt "det laggar lite". Nu kommer säkerligen många fortnoxare säga att det inte laggar, men då ber jag er testa speedledger först och jämför så ska ni få se. Testa den på speedledger.se. |
Har kollat lite på speedledger, verkar smart med integrering i internetbanken, kollade även på swedbanks e-bokföring och det verkar vara speedledger som sköter den så det är väl samma sak, samma pris är det också!
fortnox verkar också passa bra , får bli till att ta sig en funderare!:) |
Har man råd, så är internetbaserade progam nog riktigt vettigt. Ser enkelt och smidigt ut.
Annars kan jag rekomendera BLA Start från Björn Lunden förlag: http://www.blinfo.se/Go.do?path=/shop/programs/blastart Det kör jag, och är riktigt bra, enkelt och tydligt. Vet ej dock inget om internationella utbetalningar. |
Kan tipsa om denna tråd om du vill koppla din webapplikation till bokföringen. Med risk för egenreklam innehåller den en länk till en php-klass jg skrivit som genererar sie-filer, filer som innehåller verifikationer och som man kan importerar till nästan vilket bokföringsprogram som helst. Licens GPLv3.
http://www.ehandel.se/forum/ekonomi-...sie-filer.html |
Citat:
|
Jag avråder er starkt från att "hyra en webbutik". Man vet aldrig hur länge de här aktörerna kommer finnas, heller inte om de hyr priset senare. Ni har inte kontrollen i era egna händer.
Ska ni starta en webbutik finns det jättemånga gratislösningar som fungerar utmärkt. Ex: Virtuemart, Prestashop, Oscommerce, Zencart mm |
Tack det tål att tänkas på, det blev förresten Swedbanks e-bokföring tillslut, fastnade för koplingen till bankkontot!
|
Ni gjorde helt rätt.
Bokför manuellt till slutet av månaden för då har de uppdaterat alla kontoplaner. Lika bra att börja bokföra med den nya kontoplanen. MVh Aria |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:30. |
Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson